Na jaké pivovarské milníky se můžete těšit v roce 2019 a které jste už prošvihli?

Již pošesté Vám Pivídky přináší novoroční bilancování dění v pivovarské branži a již popáté váhám, jak to pojmout, abych se příliš neopakoval.

Zjištění, že v uplynulém roce vznikaly v České republice nové pivovary tempem jeden pivovar týdně, které nás v roce 2014 poprvé uvádělo ve frenetické nadšení, se od té doby stalo normou, a, ano přátelé, také loni nám vzniklo na 50 nových minipivovarů, konkrétně 51, čímž se při započítání sedmi zavřených pivovarů dostáváme k Novému roku na číslovku 469 aktivních českých pivovarů.


Zjištění, že na území České republiky se nově nachází v přepočtu na obyvatele nejvíce pivovarů na světě, které nás v roce 2015 poprvé uvádělo ve frenetické nadšení, se od té doby rovněž stalo normou, a, ano přátelé, také loni byla Česká republika zemí s nejvíce pivovary na obyvatele na světě (Lichtenštejnci, Sanmariňané a Islanďané, tedy obyvatelé zemí populační velikosti přinejlepším krajského města prominou, nepočítám je).


Ve chvíli, kdy už pro identifikaci českých pivních pouští musíme používat vpravdě pokročilé vědecké metody, a v zatím posledním bilancování nám vyšlo jako největší české město bez vlastního pivovaru Mladá Boleslav. Od zveřejnění článku neuplynuly ani 3 měsíce a co se nestalo? Mladoboleslavský pivovar eMBe má navařeno a v nejbližších týdnech bude splněn i tento rest.


V Českém prostředí se v jiných oborech nebývá zvykem ptát takto sebevědomě, ale v prostředí pivním je taková otázka na místě – zbývá vůbec ještě něco, co jsme nedokázali, něco, kde jsme nedohnali a nepředehnali celý na záda nám závistivě hledící svět? Máme se ještě nač těšit do příštích let my, které těšilo otevírání nových pivovarských obzorů, nebo už jenom budeme udržovat stávající stav?


Počet činných pivovarů dává tušit jeden milník – v roce 2019 s největší pravděpodobností spatří světlo světa český pivovar s pořadovým číslem 500. To bude jistě krásná jubilejní událost, ale nedlouho po ní si budeme moci troufnout na něco dosud nepředstavitelného. V České republice dnes připadá na každý milion obyvatel zhruba 45 minipivovarů (v čemž jsme mezi státy, jak již bylo řečeno, nejlepší na světě) a toto číslo je každý rok zhruba o 4 pivovary vyšší. Ovšem hned na druhé straně Šumavy se nachází Bayerischer Wald a za ním i celé Bavorsko, po celé generace a za všech režimů nezpochybnitelný pupek pivního světa, který dlouhodobě vévodí všem srovnatelným územím se zhruba 50 pivovary na milion obyvatel.


Tušíte správně – zmínili jsme to už loni, přiblížili jsme se, v roce 2019 to asi ještě nestihneme, ale v roce 2020 pravděpodobně přijde den, kdy bude v Českých zemích větší hustota pivovarů než v sousedním Bavorsku. Jakožto dlouholetí pravidelní návštěvníci a milovníci bavorských a zejména hornofranských pivovarů se na tento velkolepý den těšíme, protože se konečně jednou budeme moci mezi bavorskými štamgasty naší lámanou, ba drcenou němčinou smát my jim, a mluvit s nimi, ač z jazykového hlediska jako retardi s normálníma lidma, tak z hlediska pivovarského zázemí jako rovní s rovnými.


A na jaká další jubilea se můžete těšit co nevidět? Tak třeba něco pro Pražáky – loni v Praze přibylo 9 minipivovarů a hned zkraje roku 2019 zde otevřely 2 další – Andělský a Bubenečský, čímž počet pražských pivovarů vzrostl na 44. Překoná hlavní město padesátku ještě letos? A abych neopomíjel ostatní kraje, padesátky mohou v příštím roce dosáhnout také kraje Moravskoslezský (aktuálně 46 pivovarů) a Plzeňský (42), zatímco Jihomoravský (57) a Středočeský (55) padesátky dosáhly již loni a oslavu tudíž prošvihly (aktuálně viz Seznam pivovarů).


K opomenutí jubilea mnohem větších rozměrů pak loni došlo na úrovni celé Evropy. Bylo to právě v průběhu roku 2018, kdy v Evropě otevřel jubilejní pivovar č. 10.000! Je to bráno podle záznamů na Ratebeeru a musím upozornit, že nepočítám Rusko, což neberte nikterak politicky, ale někudy se ten řez vést musí a abych si z toho vyzobával jen pivovary ležící v evropské části Ruska, to bych s tím strávil mládí. Určit přesně, který pivovar byl oním desetitisícím je prakticky nemožné, v celé Evropě totiž vznikají v průměru 3 nové pivovary každý den! Ale protože pokud vím, žádný pivovar se doposud nepokusil uzmout pozici 10000. pivovaru Evropy, pokusím se tuto trofej nenápadně a alespoň trochu kvalifikovaným odhadem přihrát do vlasti.


Tak tedy – na konci roku 2017 se v Evropě (bez Ruska) nacházelo 9868 pivovarů, zatímco na konci roku 2018 to bylo 11171 pivovarů. To činí 1303 nových pivovarů a vznik 3,57 nových pivovarů denně. Abychom se dostali na 10000 pivovarů, potřebovali jsme loni ještě 132 nových a toho bylo dosaženo (předpokládejme, že vznikaly v průběhu roku rovnoměrně), a toho bylo dosaženo 37. dne loňského roku, tedy 6. února 2018.


No a k tomuto datu se u nás svým vznikem nejvíce blíží pivovar Prdek v Pasekách nad Jizerou. No a protože jiný a sofistikovanější výpočet, pokud vím, v Evropě neexistuje, tak tu máme vítěze – posíláme velkou gratulaci do Pasek nad Jizerou jubilejnímu desetitisícímu pivovaru v Evropě! A pak, že jsme my Češi zaprdění – vidíte, že náš pivovar Prdek to nandal celé Evropě…


Milí čtenáři Pivídek, do roku 2019 Vám přejeme bohatou, rozmanitou a nadále se rozšiřující nabídku piv a pivovarů ve Vaší obci či městě, spoustu nových pivních objevů na Vašich cestách po vlasti i zahraničí! A na závěr samozřejmě Váš oblíbený hokejkový graf, který už se stává spíše vaničkovým:Autor: Kryštof Materna
Vloženo: 17. 1. 2019

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!