Bilancování novoročního bilancování českého pivovarnictví za rok 2022

Ač je nikdo nerozporoval, vloudilo se do našeho nedávného článku "Novoroční bilancování českého pivovarnictví za rok 2022" několik nepřesností, samozřejmě ne naší vinou. Abyste i nadále mohli ve společnosti ohromovat přesnými pivními statistikami, uvádíme je v tomto doplnění na pravou míru.

Vážení podporovatelé Pivídek,


Do nedávného bilancování českého pivovarnictví za rok 2022 se vloudilo několik nepřesností. Něco mi říkalo, že pouštět so do novoročního bilancování již v červenci je trochu ukvapené, a mé obavy se ukázaly oprávněné. Některá data v bilancování a z nich vyvozené závěry totiž byly nepřesné. Je třeba říci, že vinu na tomto nenesu já, ale (Celní správa ČR promine) Celní správa ČR. Těsně po zveřejnění našeho bilancování totiž zveřejnila aktualizované a doplněné informace o výběru spotřební daně z piva a spotřebě piva v ČR za rok 2021 a 2022, které s výsledky notně zahýbaly. Dovolte mi tedy pár korektur a upřesnění předešlého bilancování.


Tak především bych chtěl potěšit naše podporovatele z řad českých politiků, alespoň tedy ty z řad vládní koalice. Výběr spotřební daně z piva v ČR v roce 2022 to tiž nečinil pouze 4 miliardy Kč, ale plných 4,72 miliard! Pravda, deficit státního rozpočtu to nezachrání, ale kdyby každý poslanec a senátor takto našel tři čtvrtě miliardy k dobru, už bychom se vyrovnanému rozpočtu notně blížili... Přijměte tedy tento skromný sedmisetmilionový dárek jako malou pozornost z mé statistické zahrádky:S tímto úzce souvisí i konzumace piva v ČR v loňském roce. Mně to bylo hned divné, že by po covidových letech měla dál klesat, a taky že jo. Původní data nám říkala, že jsme v roce 2020 vypili 14,2 milionů hektolitrů, v roce 2021 už jen 13,1 milionu hektolitrů a v roce 2022 dokonce jen 12,2 milionů kektolitrů.


Z depresivních stavů a divokých nočních můr zapříčiněných tímto děsivým trendem mě vytáhl až pohled na doplněná data – v roce 2021 jsme spadli jen na 13,8 milionu hektolitrů, a v roce 2022 se trend obrátil a spotřeba vzrostla na 14,4 milionu hektolitrů. Pořád to není těch předcovidových 15,2 milionů, ale to hlavní, co si zde nyní již můžeme v klidu říci je – naše pivní země nevysychá.Pokud by se snad mezi vámi našel někdo, kdo by na základě tohoto doplnění pochyboval o důvěryhodnosti našich dalších výstupů z nedávného bilancování, tak toho můžu uklidnit. Údaje o podílech jednotlivých typů pivovarů a stupňovitosti jejich piv zůstávají i po doplnění nových dat prakticky totožné, stejně tak podíly čepovaného a lahvového piva a trhu.


No a zbylá data o počtech vzniklých, zaniklých a obnovených pivovarů, ty už jsou vůči možnosti chyby zcela imunní, protože tato data odnikud nepřebíráme, a bezpečně si je falš... tedy... evidujeme sami.


Odkaz na původní článek "Novoroční bilancování českého pivovarnictví za rok 2022", zveřejněný 6.7.2023.


Autor: Kryštof Materna
Vloženo: 10. 8. 2023

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!