Fiktivní pivní diskuse v roce 2025 aneb Proč musíme být pořád s něčím nespokojení?

Opakujeme to minimálně v polovině všech našich příspěvků, takže to možná začíná být nuda, ale stejně to řeknu. Žijeme možná v nejlepší pivní době v historii. Po nějakých 150 letech vytrvalého poklesu počtu pivovarů nastal jejich až neuvěřitelný boom, tažený zejména zakládáním malých, osobitých pivovárků.

 Některé experimentují, některé se drží tradic, některé sice moc netuší, co vlastně chtějí, ale všechny vaří pivo originální. K tomu začínají po období pro ně doslova tragickém ožívat i střední pivovary, z nichž některé experimentují (o něco méně, než minipivovary), některé se drží tradic (o něco více, než minipivovary) a některé sice moc netuší, co vlastně chtějí (dost podobně jako minipivovary), ale i tak všechny nabízí pivo jak s puncem originality, tak i profesionálního přístupu. No a do toho nemůžeme zapomenout ani na největší hráče. Příliš neexperimentují, o tom, jak se drží tradic by se dalo polemizovat, o tom, že někteří moc netuší, co vlastně chtějí polemizovat netřeba, nicméně i tyto značky prožívají období stabilizace a jistého návratu ke klidnějšímu, více strategickému uvažování nad vlastním vývojem.


Žijeme zkrátka v době, kdy si každý může z pivní nabídky vybrat to, co mu vyhovuje. Pokud nežijete přímo na vesnici, kde je jediná hospoda a další až v údolí o 10 kilometrů dál, stačí vám prostě změnit lokál a najít si to pivo, které chutná právě vám. Řekli byste tedy, že pivaři u nás budou spokojeni s tímto před deseti lety nikým neočekávaným pivním rájem? Tak to zas ne. To bychom asi nebyli v Česku, abychom si nenašli něco, na co si postěžovat. Já kupříkladu si teď budu stěžovat na nespokojené české pivaře. Ti si zase, po krátkém zmatečném období někdy před pěti lety, kdy volali po vzniku minipivovarů a byli zaskočeni tím, že tyto začali opravdu vznikat (tudíž najednou rychle nevěděli, na co si stěžovat) si také opět našli něco, na co se dá nadávat. Jsou to překvapivě právě minipivovary, jejich údajná klesající úroveň, zběsilé experimentování, podnikatelské záměry, evropské dotace a mnoho dalšího, co nyní některé diskutéry na pivních webech rozčiluje nejvíc. Protěžovanou skupinou se tak staly hlavně střední pivovary a překvapivě začínají být brány na milost i velké skupiny. Neříkám, že je to všeobecný trend, ale objevuje se čím dál tím častěji a tak mě inspiroval k napsání toho, jak by taková fiktivní webová diskuse pivních znalců, dotažená do absurdity, mohla vypadat v roce 2025 *.


* Tady musím velice důrazně upozornit na to, že tato fiktivní diskuse není v žádném případě míněna osobně ať už vzhledem k pivním webům, nebo konkrétním uživatelům, kteří na ně přispívají. Jelikož jsem inspiraci čerpal především z webu Pivni.info, který má u nás největší internetovou komunitu diskutérů, je i má diskuse částečně stylizovaná do podoby / způsobu diskusí právě na tomto webu. Ale rozhodně tak nechci nijak útočit ani na Richarda „Chodyho“ Chodoru, který web vede velice dobře a poslední dobou se mu daří i dosti zkulturnit právě diskusní sekce, tak ani na konkrétní diskutéry na tomto webu, kteří jsou ve své většině rozumní. Jména použitá dole jsou proto smyšlená, nemají odkazovat stylem ani nickem na nějaké konkrétní předobrazy a pokud se i tak bude někdo cítit osobně uražen, tak už tedy opravdu nevím.


Poznámka: pravopisné chyby v textu níže jsou (většinou) záměrné. V textu výše ne, tam se jedná o blbost autora.


23.05.2025: Internetová diskuse: Nové pivovary?

(poznámka: z původní verze na "starých" Pivídkách přidáváme pouze jako screenshot, jelikož lépe to bohužel do nového formátu převést nelze)Autor: Jan Karel Bartuška
Vloženo: 17. 5. 2015

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!