Povídky

Nepochybně budete překvapeni, čeho všeho se naše povídky mohou týkat. Jednota stylu je pro nás prázdné slovo. Nicméně si můžete být jisti, že se vždy vše točí kolem plné pivní sklenice.

Pro lepší orientaci v záplavě námi odzátkovaných témat vám slouží možnost filtrace pomocí kategorií/tagů.

Kultura Fakulta piva Birogeografie Cestování Historie Bilancování Fikce Zajímavosti "Úplně mimo" - to nejbizarnější Homebrewing

Zapomenuté pivní styly, díl 6. - Kentucky Common. Charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma

24. 10. 2023
Druhý z původních severoamerických stylů, který v rámci tohoto seriálu představujeme, byl velmi populární na přelomu 19. a 20. století v geograficky poměrně malé oblasti vnitrozemského státu Kentucky. Doplatil opět na prohibici a dosud se nedočkal důstojného návratu na svůj pi(v)edestal...

Bilancování novoročního bilancování českého pivovarnictví za rok 2022

10. 8. 2023
Ač je nikdo nerozporoval, vloudilo se do našeho nedávného článku "Novoroční bilancování českého pivovarnictví za rok 2022" několik nepřesností, samozřejmě ne naší vinou. Abyste i nadále mohli ve společnosti ohromovat přesnými pivními statistikami, uvádíme je v tomto doplnění na pravou míru.

Novoroční bilancování českého pivovarnictví za rok 2022

6. 7. 2023
Tradiční každoroční zhodnocení vývoje na českém pivním trhu za minulý rok. Letos už v červenci, čímž jsme trhli rekord v prokrastinaci z minulých let.

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado 2023: Hovado mohou konečně ochutnat opravdu všichni!

26. 5. 2023
Každoroční shrnutí domovarnických snah redaktora Pivídek v jeho hrncovém pivovaru. Tentokráte s velkou novinkou - pivo dle hovadského receptu může totiž teď ochutnat opravdu každý!

Zapomenuté pivní styly, díl 5. - Steam Beer, neboli California Common. Charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma

5. 12. 2022
Jeden z několika původních severoamerických pivních stylů, který se dočkal největší popularity v druhé polovině 19. století, pak byl zapomenut a jako jeden z prvních "starých" stylů i obnoven - zdaleka však ne v té podobě, kterou měl kalifornský originál...

Pavel Jákl – Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska

30. 10. 2022
Právě dnes by oslavil 72. narozeniny pivní nadšenec a autor ambiciózního projektu mapování zaniklých pivovarů Pavel Jákl. Minulý čas je bohužel na místě, jelikož tato v oblasti piva vpravdě renesanční osobnost zemřela roku 2018. Jeho Encyklopedie tak zůstává nedokončená, přesto však určitě stojí za přečtení – a tím spíše i za krátké připomenutí v této recenzi.

Zapomenuté pivní styly, díl 4. - Altbier. Charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma.

20. 9. 2022
Dnešní díl zapomenutých pivních stylů bude kratší, než díly předchozí. Správně by se ani neměl jmenovat pivní styly zapomenuté, ale spíše méně rozšířené - Altbier totiž rozhodně není stylem nijak obskurním, ba naopak, v regionu kolem německého Düsseldorfu je to styl stále solidně rozšířený.

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado 2022: vaření v pytli aneb nejjednodušší metoda, jak začít s homebrewingem

13. 5. 2022
Ani letos jsem nezapomněl na pravidelnou „výroční zprávu“, ve které si dovoluji seznamovat čtenáře Pivídek s vývojem svých domovarnických snah v hrncovém zeptopivovaru (to je mnohem míň, než mikro či nanopivovar) Nuselské Hovado. Tentokrát bude nosným tématem „vaření v pytli“, vhodné i pro začátečníky!

"Novoroční" bilancování českého pivovarnictví za rok 2021

20. 4. 2022
Drazí a ctění čtenáři, Máme tady první výročí spuštění nových vytuněných Pivídek v dubnu 2021 a to je tedy ideální příležitost pro novoroční lednové bilancování stavu českého pivovarnictví za rok 2021. Pokud se spolu s kolegou redaktorem domníváte, že rozsah prokrastinace autora těchto řádků dosahuje již úrovně, kdy už je lepší vyhledat odbornou pomoc, pak máte pravdu jen částečně.

Zapomenuté pivní styly, díl 3. - Norské sedlácké pivo. Charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma.

8. 3. 2022
Skutečně domácí, “kotlíkové” vaření piva bylo samozřejmě až tak do 19. století záležitostí běžnou v celé Evropě. Málokde se však udrželo až do dnešních dnů. Jedním z regionů, kde tomu tak je a kde navíc dnes zažívá velkou renesanci, je Norsko.

Cestování za pivem, díl 12. - Faerské ostrovy

8. 2. 2022
Historie a současnost pivovarnictví na dánském souostroví uprostřed Atlantiku. No a samozřejmě i nevšední krása souostroví jako takového, kde z živlů dominuje voda ve všech myslitelných podobách.

Zapomenuté pivní styly, díl 2. – Roggenbier. Historie, charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma

31. 10. 2021
V druhém díle našeho nově započatého seriálu o zapomenutých pivních stylech se po polském piwu Grodziskie podíváme k dalším našim sousedům, kteří jsou s pivní historií spojováni určitě častěji. Předmětem našeho zájmu totiž bude původem německý Roggenbier.

Duchařská historie Antona Drehera aneb jak to bylo doopravdy s moderním ležákem

5. 10. 2021
Dnes, tedy 5.10.2021 slavíme nekulaté výročí první uvařené várky plzeňského piva z Prazdroje, která změnila historii vaření tohoto moku. Bez toho, abychom toto jubileum jakkoliv snižovali, bychom chtěli netradiční formou duchařského příběhu upozornit na osobnost Antona Drehera, na něhož se často zapomíná a který hrál také významnou úlohu při vývoji ležáku moderního střihu.

Tisíciletí českého pivovarnictví ve čtyřech letopočtech

1. 9. 2021
V minulé pivídce jsem slíbil, že se v té následující vůbec nebudu zabývat aktuálními tématy. A nejlepší cestou k tomu bude vydat se hodně hluboko do historie (a moc přitom neřešit morové rány).

Zapomenuté pivní styly, díl 1. – Piwo Grodziskie. Historie, charakteristika a recept, jak si ho uvařit doma

10. 8. 2021
Tímto dílem načínáme nový seriál o „zapomenutých“ či, trochu opatrněji řečeno, méně známých pivních stylech. A podíváme se v něm ne k našim západním (jak by možná někdo čekal), ale k severním sousedům!

Pivovarská "nej" aneb rekordní pivovary, 2. část - rekordy nezeměpisné

6. 7. 2021
V první části článku o pivovarských „nej“ jsme se věnovali rekordům čistě geografickým. V dnešní druhé části se podíváme na pár zajímavostí z jiných okruhů.

Pivovarská "nej" aneb rekordní pivovary, 1. část - rekordy zeměpisné

15. 6. 2021
Milé čtenářky a vážení čtenáři – soutěživost a hledání rekordů je přirozené lidské povaze a nevyhýbá se určitě ani pivařům. Kladli jste si například už někdy otázku, který z pivovarů u nás či ve světě je nejstarší, nejvýše položený, nejodlehlejší či nejsevernější?

Cestování za pivem, díl 11. – Kanada

14. 5. 2021
Aneb příliš dokonalá pivní dokonalost? Vyprávění o místních pivovarech, zajímavostech a hluboký filozofický rozbor globálního a lokálního faktoru pivovarnictví v Kanadě - ale i u nás.

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado: první průmyslově vyrobené Hovado!

1. 5. 2021
Původně na apríla, teď už tradičněji spíše na svátek práce, uvádím na Pivídkách rekapitulaci svého domovarnického roku se zeptopivovarem Nuselské Hovado.

Úvodní slovo k přidání historických pivovarů do mapy Pivídek

27. 4. 2021
Krátké představení další novinky na Pivídkách - historických pivovarů Čech, Moravy a Slezska, které nově najdete v naší mapě!

Co přinesl českému pivovarnictví rok 2020? Výroční bilancování, aneb klidně čtěte, zas takovej Armageddon to není...

24. 4. 2021
Co říci o českém pivovarnictví v roce 2020 a neupadnout přitom do depresí a nekonečných a nicneřešících covidových debat? Tak bez Covidu to tentokrát opravdu nepůjde, ale pojďme se na něčem dohodnout – vy si tenhle článek i tak přečtete, a já vám slibuji, že v příštím článku nebude o Covidu, pandemiích, lockdownech a luskounech ani zmínka, platí?

Velká modernizace webu – co je na Pivídkách nového?

20. 4. 2021
Je to konečně tady! Dne 20.4.2021 byla spuštěna nová, od základu modernizovaná verze webu Pividky.cz! Událost, kterou jsme pravidelně, alespoň dvakrát ročně, slibovali už minimálně nějakých pět let, kterou jsme omlouvali naši utlumenou činnost a jejíž realizací – přiznejme si to otevřeně – jsme si nebyli jistí ani my jako autoři webu, tím méně pravděpodobně naši čtenáři.

Smutná proměna Pivovarů Lobkowicz v „Pivovary Flop Covid’s“

15. 3. 2021
O uzavírání pivovarů ze skupiny Lobkowicz.

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado: Hovado soutěží!

1. 5. 2020
Pár zbývajících věrných čtenářů Pivídek již zcela jistě netrpělivě vyhlíželo nejen tradiční článek mého kolegy s pivovarskou bilancí minulého roku, ale i neméně tradiční výroční zprávu zeptopivovaru Nuselské Hovado.

Poslední ‚rekordní‘ bilancování – co přinesl českému pivovarnictví rok 2019?

20. 4. 2020
Pokud jste si při dlouhém čekání na novoroční bilancování uplynulého roku v českém pivovarnictví kladli otázku, nač asi Pivídky čekají, až jste nakonec došli k závěru, že redaktoři, všemi mastmi mazaní staří lišáci, snad geniálně vytušili blížící se katastrofu a s optimistickým zhodnocením roku 2019 si proto dávají na čas, pak jsem nucen tuto představu poupravit.

Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 2. - Ultimátní nealko test

14. 8. 2019
Skutečné otestování a hodnocení 47 (!) nealkoholických piv a jednoho nízkoalkoholického.

Degustační souboj pražských a plzeňských pivovarů

12. 7. 2019
Rozšíření myšlenky pivních "soubojů" do ryze národního mače!

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado: Nejen pivem živ je pivovar

1. 5. 2019
Již pošesté jsem letos stál před úkolem zpracovat výroční zprávu o svých domovařičských eskapádách v pivovaru Nuselské Hovado. Asi nepřekvapí, že vymyslet originální téma tak, abych se neopakoval, je rok od roku těžší.

Odkud je v České republice nejdále do pivovaru?

5. 2. 2019
Dnešní přednáška z naší fakulty pivních studií bude spíš z těch kratších. Polezu v ní do zelí kolegovi prof. Maternovi, odborníku v oboru birogeografie, kde jeho erudovanost dokazuje už fakt, že tento pojem si sám vymyslel.

Česko-lotyšské pivní souboje, aneb uhájí česká piva svou pověst i ve slepých degustacích?

23. 1. 2019
Jaká piva jsou lepší, česká nebo lotyšská? Česká, jednoznačně, řekne vám patrně každý krajan mě nevyjímaje, a i značná většina Lotyšů. Budeme ale hodnotit stejně jednoznačně pivní vzorky z obou zemí, i pokud nebudeme vědět, který je který?

Na jaké pivovarské milníky se můžete těšit v roce 2019 a které jste už prošvihli?

17. 1. 2019
Již pošesté Vám Pivídky přináší novoroční bilancování dění v pivovarské branži a již popáté váhám, jak to pojmout, abych se příliš neopakoval.

Nové značení piv, aneb z bláta do louže, nebo z deště pod okap?

12. 12. 2018
Ve svém posledním článku jsem se mimo hlavní téma rozohnil nad podobou vyhlášky, která u nás upravuje značení piv. Padl tam tuším výraz „zpatlanina“. Abych nebyl tak striktní, tak uznám, že by se daly použít i označení jako „kravina“, „konina“, „zpotvořenina“ či „blbost“.

Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 1.

1. 12. 2018
Pravidelní čtenáři, kteří zůstávají Pivídkám věrni, se možná zhrozí – můj první článek přesně po osmi měsících, rovnou takovéto téma a ještě na dva díly, jak už titulek naznačuje?

Zavlažování pivních pouští České Republiky 2014-2018

30. 10. 2018
Článek, navazující na pivídku Pivní pouště České Republiky a mapující, kde se se zakládáním pivovarů polepšili.

Výroční zpráva attopivovaru Nuselské Hovado 2018 – pivovar v číslech

1. 4. 2018
Tak jako vždy na apríla (a loni na svátek práce, protože byl sládek líný) vám Pivídky přináší výroční zprávu domácího attopivovaru Nuselské Hovado.

Tradiční novoroční bilance českého pivovarnictví v roce 2017

3. 2. 2018
Vážení čtenáři, přiznám se, že to novoroční bilancování je rok od roku těžší, a letos, abych to tak zbilancoval, bilancuju už popáté. Takže co říci, aby to neznělo jak novoroční bilancování strany a vlády na téma, jak to všechno pěkně roste, když to všechno tak pěkně roste?

Co skrývají prezidentští kandidáti v ledničkách?

9. 1. 2018
Naše seriosní média poskytují před letošními prezidentskými volbami občanům vskutku nadstandardní servis pro informovanou volbu. Po debatě manželek kandidátů poskytli i neméně zajímavou diskusi jejich mluvčích.

O „Malém českém pivovárku“

24. 12. 2017
Každý rok si dávám malý soukromý předvánoční dárek – na přelomu listopadu a prosince vydává Výzkumný ústav pivovarský a sladařský Pivovarský kalendář, který nabízí jednu zdánlivě banální věc – přehled výstavů všech českých pivovarů.

Cestování za pivem, díl 10. – Pobaltský speciál (2/2)

14. 12. 2017
aneb Litevský nedobytný pivní poklad.

Cestování za pivem, díl 9. – Pobaltský speciál (1/2)

3. 10. 2017
Autentické zážitky redaktora Pivídek, který v Pobaltí přechodně pobýval.

Africká královna ve Vrchlabí

24. 8. 2017
Nečekaný zážitek z Krkonošských pivních slavností.

Pod pokličkou i pod zátkou: výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado 2017

1. 5. 2017
Tak jako každý rok, i letos jsme pro naše věrné čtenáře a konzumenty připravili výroční zprávu pivovaru Nuselské Hovado. Pravda, tentokrát jsme to nestihli na apríla, jako tomu bylo v minulých letech, ale i první máj je bezesporu den, kdy se hodí pohovořit si o pivu.

Na Hromnice o pivovar více, aneb opožděné novoroční bilancování Pivídek

5. 2. 2017
Je již tradicí, že si na Pivídkách vždy zkraje nového roku zrekapitulujeme dění na (nejen) českém pivním trhu, zhodnotíme uplynulý rok, jako zase o něco rekordnější než ten předchozí a nastíníme si, na co se můžeme těšit v roce příštím.

Alkoholici mezi zvířaty

9. 10. 2016
Lidé si často myslí, že jenom proto, že jsou schopni používat splachovací záchod a obléknout si spodní prádlo, tak se bůhvíjak liší od zvířat. Ale pravda je taková, že v základních vzorcích chování se zase tolik rozdílů nenajde.

Manifest pivní demokracie

16. 6. 2016
Britský pivovar LittleValleyBrewery z Leedsu právě navařil tři pivní speciály „In“, „Out“ a „IDK“ (I don’t know), jimiž mohou pivaři hlasovat o setrvání Velké Británie v Evropské Unii již nyní ještě před oficiálním referendem, které proběhne 23. června. Nápad jistě hodný pozornosti a mrzí mě zpětně, že to nevymysleli Češi.

Nové řecké báje a pověsti: Dípsos a Býros

6. 6. 2016
Další povídka od naší pravidelné přispěvatelky Daniely Novákové je důvtipnou a zdařilou alegorií na dnešní situaci na řeckém pivním trhu. Dokonce natolik zdařilou, že si jí nebyla vědoma ani autorka sama.

Attopivovar Nuselské Hovado – na stráži před jakýmkoliv pivem

1. 4. 2016
Jak se již za tři roky znovuobnovené existence nuselského pivovaru Hovado stalo dobře zaběhnutou tradicí, i letos na apríla přinášíme všem našim příznívcům netrpělivě očekávanou Výroční zprávu

Loňský rok byl pro české pivovarnictví znovu rekordní…

18. 1. 2016
…znovu rekordní? Sami jistě cítíte, že ten nadpis je trochu podivný. Co napsat o roku 2015 a neopakovat přitom to, co jsem psal v novoročních „poselstvích“ Pivídek loni a předloni?

Příběh opilého faráře, aneb co se říká o pivu v Bibli

30. 12. 2015
Před několika lety jsem napsal dramatizaci toho, jak došlo k tomu, že mají muslimové zakázáno pít alkohol. Abych měl pojištěné, že skončím v pekle, ať už má pravdu jakékoliv náboženství, připojuji k tomu i tento příběh, díky kterému zvládnu rouhání i v případě zbylých náboženství Velké trojky, judaismu a křesťanství.

Kalendář Pivídek na rok 2016

27. 12. 2015
Také letos jsme pro naše čtenářky a čtenáře připravili pivní kalendář na následující rok. Ve snaze pojmout ho opět originálně jsme tentokrát zabrousili do zahraničí a pokusili jsme se podívat na vnímání piva a pivní kulturu zeširoka, doslova na národní úrovni.

Praha – epicentrum pivního světa

30. 11. 2015
Dosti bylo toho kosmopolitánství. Se současnými 333 pivovary na zhruba 10,5 milionu obyvatel je Česká republika v současnosti jasným centrem pivního světa. Dosti bylo toho cestování po českém venkově. Pupkem tohoto centra je s dnešními 26 fungujícími pivovary jednoznačně Praha. Po čtyřech letech předstíraného světoběžnictví je čas odhalit pravdu a konečně zde zveřejnit pořádný pragocentrický pamflet.

Podle čeho se jmenují české pivovary?

5. 9. 2015
Přiznejme si to otevřeně, vařit pivo zvládne každý blbec. Tuto teorii jsem si koneckonců nejlépe potvrdil, když jsem začal pivo vařit sám. Pravým oříškem je ale vymyslet ten správný název.

Král Gambrinus je mrtev, ať žije král!

10. 6. 2015
Tu zprávu nemohl přehlédnout nikdo, kdo se o pivo alespoň trochu zajímá. Plzeňský Prazdroj založil fiktivní minipivovar Patron, jehož pivo nabízel na několika pivních festivalech, aby následně užaslým pivařům odhalil, že si ze sklenice s logem nového minipivovárku celou dobu ve skutečnosti pochutnávají na nejprodávanější české značce – Gambrinus.

Fiktivní pivní diskuse v roce 2025 aneb Proč musíme být pořád s něčím nespokojení?

17. 5. 2015
Opakujeme to minimálně v polovině všech našich příspěvků, takže to možná začíná být nuda, ale stejně to řeknu. Žijeme možná v nejlepší pivní době v historii. Po nějakých 150 letech vytrvalého poklesu počtu pivovarů nastal jejich až neuvěřitelný boom, tažený zejména zakládáním malých, osobitých pivovárků.

Přepište dějiny, Česká republika má nejvíce pivovarů na obyvatele na světě!

12. 4. 2015
Právě v těchto týdnech dochází k historicky významné události – vlna zakládání minipivovarů v České republice je v posledních letech natolik silná a vytrvalá, že se naše vlast poprvé v dějinách stává zemí s vůbec největší koncentrací pivovarů na světě!

Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado 2015

1. 4. 2015
Pravidelná bilance domácího attopivovaru jednoho z redaktorů Pivídek.

Opijseso - originální alkoholická hra

23. 3. 2015
Opijseso je originální a původní pivní verzí pexesa, které (nejen) pro Pivídky vytvořila naše čtenářka a kamarádka Daniela Nováková.

Cestování za pivem, díl 8.: Turecké pivní hospodářství, aneb dva suché týdny v Istanbulu a jeden večer za všechny peníze

10. 3. 2015
Když jsem byl letos v lednu na dva týdny pracovně vyslán do Istanbulu, bylo mi od počátku jasné, že tentokrát půjde o náročný výlet, jehož přípravu nesmím podcenit. Uvyklý středoevropskému pivnímu regionu jsem měl být náhle vržen do úplně jiného světa.

Karlík a továrna na pivo

22. 2. 2015
Zaslala čtenářka Pivídek a naše kamarádka Daniela Nováková.

Padesát pozitivních prohlášení o společnosti Heineken

6. 2. 2015
I nadnárodní pivovarské koncerny si zaslouží trochu lásky, zejména pokud se je snažíte přesvědčit, aby vás nežalovaly.

Záznam schůze vrcholového managementu společnosti Heineken, ČR ze dne 5.12.2014, týkající se strategie společnosti na českém trhu

1. 2. 2015
Poznámka z 23.3.2021: Tento článek byl původně po přátelské domluvě se společností Heineken ČR, a.s. stažen, jelikož v roce 2015 zaznamenal nebývalý úspěch a ač míněn jako recese, báli se zástupci této skupiny o poškození svého "dobrého jména". Nyní, po šesti letech, kdy se žádná z mých předpovědí nevyplnila si myslím, že ho zde jako příběh historické fikce mohu opět uvést. Neberte ho však prosím příliš vážně, aby nedošlo k další přátelské domluvě...

Třetí výročí mapy na Pivídkách - co přinesl minulý rok

6. 1. 2015
Vážené pivařky, vážení pivaři, u příležitosti třetího výročí mapy Pivídek bychom Vám rádi poblahopřáli k tomu, že máte za sebou další rok s Pivídkami, a zároveň i další spanilý a událostmi nabitý rok na českém pivním trhu, který i v roce 2014 pokračuje v epochálním období rozvoje minipivovarů, jaké nemá v české historii obdoby minimálně od hlubokého středověku a tehdejšího udělování práv várečných městům a domům.

Kalendář Pivídek na rok 2015

24. 12. 2014
Již třetím rokem, nebojme se tedy říci už tradičně, jsme pro naše čtenářky a čtenáře připravili kalendář Pivídek na příští rok.

Sexuolog J. Komas: Pivovarnictví a pivo jako semeniště sexuálních frustrací a deviací

8. 12. 2014
Rozhovor s uznávaným sexuologem o jeho nejnovějším badatelském směru - spojení piva a potlačené sexuality.

Pivní pouště České republiky aneb kde by si měli se založením pivovaru pospíšit

20. 11. 2014
"Síň hanby" českého pivovarnictví - města, okresy a kraje, kde by se do toho měli obout!

Jak byl pokřtěn Český pivní atlas a jak se zrodila birogeografie

19. 10. 2014
Obrazový a písemný záznam slavnostního večera z restaurace U Prince Miroslava.

Český pivní atlas – co nabízí unikátní publikace od redaktora Pivídek

7. 10. 2014
Kryštof Materna, vystudovaný geograf a v současnosti především kmenový autor polopříčetných pivně-humoristických článků na Pivídkách, se tentokrát pustil do díla, které se jeho běžné tvorbě snad ani nemůže vymykat více.

Oktoberfest – největší světový pivní (anti)festival

24. 9. 2014
Minulou sobotu začal další, již 181. ročník největší pivní akce na světě – mnichovského Oktoberfestu.

12 stupňů alibi

24. 8. 2014
Detektivní povídka od naší čtenářky a kamarádky Gabriely Mužíkové.

Hymnus na Ninkasi – nejstarší recept na vaření piva

31. 7. 2014
Pokus o první profesionálnější překlad nejstaršího známého receptu na vaření piva do češtiny a jeho rozbor.

Cestování za pivem, díl 7.: Lucembursko, aneb trochu jiné hokejové mistrovství

2. 6. 2014
Zápisky z hokejového mistrovství nejhorší světové divize, umně propojené s pivním průvodcem po Lucembursku.

Cestování za pivem, speciální díl – Pivní průvodce Běloruskem nejen pro mistrovství světa

14. 5. 2014
Od našeho čtenáře Jiřího Martínka (úvodní slovo Kryštof Materna)

Jak jsem se stal členem české pivní internetové komunity

2. 5. 2014
Vzhledem k tomu, že převážnou většinu svého volného času prosedím buďto přímo u piva anebo u internetu hledaje o pivu informace, nemohla mé pozornosti ujít existence komunity lidí, kteří si na internetu vyměňují informace o pivovarech a diskutují o pivu.

Pivovar Nuselské Hovado aneb redaktor Pivídek přestává řečnit a začíná vařit

1. 4. 2014
Jednou to přijít muselo. Po několika letech planého řečnění o pivu nad pivem, s pivem, pod ním i v něm, aniž by tušil, jak se vlastně to, co chlemtá, konkrétně vyrábí, se redaktor Pivídek rozhodl, že se nedá nic dělat, ale že to s vařením piva bude muset zkusit sám.

Fakulta pivních studií chystá novou náborovou kampaň!

16. 3. 2014
Představení marketingové kampaně, jež má za cíl nalákat studenty na námi založenou Fakultu pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Kutnohorskem od hospody k hospodě, aneb jak vznikala má diplomová práce, díl 4.

27. 2. 2014
Pokračování skutečného popisu toho, jak vznikala diplomová práce redaktora Pivídek.

2084: Pivní antiutopie

2. 2. 2014
Věnováno Jevgeniji Zamjatinovi (1.2.1884-10.3.1937), od kterýho to stejně všichni vobšlehli.

Dvouleté výročí mapy pivovarů na Pivídkách

6. 1. 2014
Dnes jsou tomu přesně dva roky, co se na Pivídkách poprvé objevila mapa českých pivovarů.

Společenské alkoholické hry na Silvestra i všední den

28. 12. 2013
Svátky klidu a míru jsou již minulostí, sváteční ležáky jsou vypity a mysl všech se pomalu obrací ke konci roku, času bilancování minulého a rozjímání nad budoucím. K tomu je samozřejmě nutné ožrat se poslední noc v roce jako dobytek a podle přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ strávit následně tento s kocovinou.

Charles Bukowski, největší alkoholik a jen o něco menší spisovatel

16. 12. 2013
Charles Bukowski byl prasák, notorik, misantrop a zakomplexovaný lenoch, který rád sázel na koníčky (a navíc si samozřejmě myslel, že právě jeho systém je dokonalý). Kromě toho ovšem taky byl jeden z - pro mě osobně ze dvou - nejlepších spisovatelů všech dob.

Dějiny pivovarnictví ve městě Havířov, díl 1.

1. 12. 2013
Město Havířov drží několik českých primátů – je to nejmladší české město, město s demograficky nejrychleji stárnoucí populací, největší ne-krajské město a zejména jeden primát pivní – se 77 tisíci obyvateli je to největší české město, které nemá (a nikdy ani nemělo) vlastní pivovar.

Jak probíhalo 4. veřejné čtení Pivídek?

11. 11. 2013
Dne 8.11.2013 proběhla v nuselském pivovaru U Bansethů ojedinělá kulturní akce – veřejné čtení Pivídek. Cílem tohoto článku je střízlivě zhodnotit tuto akci bez přehnané sebechvály a zbytečného chvástání se. Bohužel je to cíl nereálný.

Kalendář Pivídek na rok 2014

9. 11. 2013
Podobně jako loňský rok jsme i letos připravili pro naše čtenářky a čtenáře kalendář Pivídek, obsahující tipy na výlety za pivem.

Volte stranu, která hají vaše zájmy, volte CHLAST!

20. 10. 2013
Po pečlivém přečtení volebních programů stran kandidujících do říjnových předčasných voleb jsme se zklamáním zjistili, že žádná strana nevěnuje dostatečnou pozornost otázce alkoholu.

Pivní kupní síla ve světě (2. část semináře)

10. 10. 2013
Záznam druhé části semináře "Socioekonomické dopady chlastání piva" Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Pivní degustace podruhé, tentokrát doopravdy, aneb odhalení pravdy o kompetentnosti redakce Pivídek

3. 10. 2013
V diskusích obou členů redakce Pivídek se již dlouho přetřásala myšlenka na uspořádání interní pivní degustace. Oba jsme se těšili zejména na to, jak žádné pivo nepoznáme a jak nejlépe ohodnotíme naše nenáviděné značky. Výsledek však i tak předčil veškerá očekávání.

Průměrná cena piva ve světě (1. část semináře)

29. 9. 2013
Záznam první části semináře "Socioekonomické dopady chlastání piva" Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Němci měli žízeň, aneb jak se Číňané naučili pít pivo

25. 9. 2013
Článek od našeho čtenáře a známého Jirky Pardubského.

Běsnění minipivovarů v Česku – konec české pivní tradice?

2. 9. 2013
Jako smrtící pandemie prostupuje v posledních letech celou českou kotlinou vlna zakládání nových minipivovarů. Rok od roku je počet nově vzniklých pivovarů vyšší a tradiční pivovary jsou zděšeny. Varují před hrozbou zániku české pivní tradice a neuváženým experimentováním pod rouškou zpestřování pivní nabídky.

František Gellner – Povídky a satiry

29. 8. 2013
Recenze a úryvek z knihy se zaměřením na rozbor pivních témat.

Pivní degustace aneb Redaktor Pivídek hodnotí

2. 8. 2013
Zážitky z degustace piv, které se zúčastnil také redaktor Pivídek.

Nová dimenze pivního mapování – unikátní mapy působnosti českých pivovarů na Pivídkách

29. 7. 2013
K dispozici u vybraných pivovarů - viz poznámky v "Seznamu pivovarů".

Kutnohorskem od hospody k hospodě, aneb jak vznikala má diplomová práce, díl 3.

5. 7. 2013
Pokračování skutečného popisu toho, jak vznikala diplomová práce redaktora Pivídek.

Ohlédnutí za hrami XXII. Pivopijády v Bambergu

16. 6. 2013
Od našeho zvláštně nalitého zpravodaje.

Zwei Leicht Saga aneb Stmívání nad Buštěhradem

30. 5. 2013
V loňském roce se na českých pivních webech šířily zvěsti plné tajemství a hrůzy. „Pivovar, o němž se nemluví“, majitel „jehož jméno se nevyslovuje“, děsivé zážitky návštěvníků „nejmenovaného žižkovského podniku“. Mozaika těchto střípků ale dává jen velmi mlhavý obraz toho, co se dělo doopravdy.

Zpověď Petra K.: Radler mi málem zničil život!

19. 5. 2013
Přepis článku, uveřejněného v sekci Ne drogám ženského časopisu Tina (19/2013). Článek uvádíme hlavně proto, že se v něm nachází zmínka o Pivídkách.

Jaroslav Hašek – Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona

15. 5. 2013
Recenze a úryvek z knihy se zaměřením na rozbor pivních témat.

Kutnohorskem od hospody k hospodě, aneb jak vznikala má diplomová práce, díl 2.

4. 5. 2013
Pokračování skutečného popisu toho, jak vznikala diplomová práce redaktora Pivídek.

Pivídky mají vlastní tácek!

21. 4. 2013
Pivídky využily laskavé nabídky společnosti Gifty.cz a nechaly si, jako každý správný subjekt, který se byť i jen vzdáleně zabývá pivem, vyrobit tácky dle vlastního designu.

Univerzální pivní kalendář aneb Každý den je co slavit

17. 4. 2013
Rádce, který pomůže s výběrem toho pravého piva ke každému datu!

Kutnohorskem od hospody k hospodě, aneb jak vznikala má diplomová práce, díl 1.

2. 4. 2013
Vyvrcholením procesu vzdělávání se, kterým většina lidí promarní mládí, je psaní diplomové práce.

Cestování za pivem, díl 6. – Španělsko – země na pokraji (pivního) krachu

20. 3. 2013
Čtyři stupně poznání stavu pivovarnictví a společnosti ve Španělsku.

Zapadlí alkoholici

10. 3. 2013
Venkovský román, pocta Karlu Václavu Raisovi, Vysočina, konec 19. století.

Sněm Bohů alkoholu

27. 2. 2013
Po půl roce těžké dřiny v administrativě se mi o práci i zdá. Tak vznikla i tento záznam, který jsem nalezl po jednom zvlášť živém snu ráno načmáraný v pracovním bloku.

Země splněných přání

17. 2. 2013
Po delší době opět uvádíme povídku, kterou nám laskavě zaslal náš čtenář a renomovaný spisovatel, Viki Shock, kterého někteří neváhají přirovnat k přibližně dvaceti nejvýznamnějším spisovatelům všech stylů a epoch.

Přímá volba prezidenta, aneb který z kandidátů může pro české pivovarnictví udělat více?

23. 1. 2013
Drama vrcholí, reklamní kampaně finišují, debatní duely kandidátů jsou takřka na denním pořádku, zkrátka první přímá volba prezidenta se blíží. Protože je první, a kdoví, ne-li i poslední, národ jí doslova žije.

Cestování za pivem, díl 5. – Brusel a hledání belgické pivní kultury

21. 1. 2013
Pivní cestopis z hlavního města jednoho z hlavních pivomilných národů.

Kapitoly z Birogeografie: Pivní regiony Evropy

18. 1. 2013
Osnova přednášky Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Zásady pivní turistiky

12. 1. 2013
Spolu s fenoménem zakládání minipivovarů se rozvíjí i fenomén pivní turistiky, tedy výlety přespolních do těchto pivovarů.

Cestování za pivem, speciální díl – Odtajněné autentické zápisky z výletu do Horních Franků

31. 12. 2012
Půl roku po návratu z legendárního červnového výletu do Horních Franků je podle nás již doba dostatečně dlouhá na to, aby bylo možné otevřít archiv a seznámit veřejnost v plné šíři s tím, co se tam vlastně dělo.

Kalendář Pivídek na rok 2013

24. 12. 2012
Jako poděkování za přízeň našich čtenářek a čtenářů v roce 2012 pro Vás Pivídky na konec roku připravili malý dárek - kalendář pivních výletů na rok 2013.

Pivo a diskriminace žen

11. 12. 2012
Možná, že jste si toho ani nevšimli – nebo ano, ale ani jste si to neuvědomili. Ačkoliv o tom poměrně pochybuji, protože podle mě je to celkem jasné. Ženy se v reklamách na pivo nevyskytují vůbec, respektive spíše pouze jako objekty maskulinního chtíče, abych použil feministický slovník. Rozhodně však budete těžko hledat reklamu, kde by ženy pivo pily.

Cestování za pivem, díl 4. – Čtenář Pivídek se i v Polsku dobrého piva napije

26. 11. 2012
Pivní cestopis od našich severních sousedů, včetně pokusů veršovat v polštině.

Zdeněk Susa – Velká česká pivní kniha

20. 11. 2012
Recenze knihy, která se dívá na pivo osobitě ironickým způsobem.

Stručná historie piva

5. 11. 2012
5.11.2012 slaví Pivídky první výročí svého založení. Po tak dlouhé době se již bezesporu řadíme do historie a můžeme si dovolit bilancovat - proto jsme se rozhodli sestavit pro vás chronologické všeobjímající dějiny piva v datech. A samozřejmě jsme do ní propašovali i odkazy na některé ze svých 46 článků, které jsme až do dneška uveřejnili...

Nepřerušuj pivní řetězec! POZOR! Rozkliknutí tohoto odkazu může změnit tvůj život!

31. 10. 2012
Pozor! Nejde o vtip!

Okolo...aneb píseň o všech pivovarech

25. 10. 2012
Hudba: Kryštof Materna Text: Jan Bartuška & Kryštof Materna

Obrazy z dějin pivovarnictví, díl 3. - Pivní povodeň

21. 10. 2012
Tento příběh je založen na skutečné události ze 17. října 1814.

Jak se redaktor Pivídek pokusil překonat světový rekord v exování piva

3. 10. 2012
Soutěž v exování piva je stará jako pivo samo. Vždyť koho by to nelákalo, ten slastný pocit být prostě ten nejrychlejší. Tím spíše, že se jedná o pití piva, disciplínu s tak velkou společenskou oblibou a prestiží.

Odhalení konspirace kolem české prohibice

25. 9. 2012
Co stálo za novodobou prohibiční krizí roku 2012.

Josef Škvorecký – Scherzo Capriccioso

7. 9. 2012
Recenze a úryvek z knihy se zaměřením na rozbor pivních témat.

Putování za pivem, Horní Franky díl 2.: 10 mýtů o Němcích, Bavorech a hlavním pivním regionu světa

3. 9. 2012
...A samozřejmě jejich demystifikace.

Kapitoly z Birogeorafie: Výzkum minipivovarské vlny

14. 8. 2012
Osnova přednášky Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Putování za pivem, Horní Franky díl 1.: Bamberg, nejkrásnější město Německa

7. 8. 2012
Město Bamberg sice neleží za devatero horami, ani za devatero řekami, přesto však se svými devatero pivovary musí být pro každého pivaře pohádkové.

Heineken International - přítel milovníků piva, ochránce pivní tradice a otec renesance pivní kultury v Česku i v Evropě

23. 7. 2012
Význam skupiny Heineken International pro rozvoj pivní kultury, zejména fenoménu zakládání minipivovarů, je dosud hrubě podceňován. Kladu si proto za povinnost tento dluh milovníků piva svému dobrodinci splatit tímto článkem.

Jaderná krize

7. 7. 2012
Jak pivo zabránilo českému Černobylu.

Cestování za pivem , speciální díl – pivní pouť do Horních Franků

20. 6. 2012
Obecný úvod k nejpivnějšímu regionu celého světa ještě předtím, než ho Pivídky roku 2012 skutečně poprvé (ne však naposledy) navštívili .

Život v hospodě – Pijani ze třídy savců

12. 6. 2012
Pivídkám zaslal Viki Shock.

Cestování za pivem, díl 3. – Pobaltí, před branami pivního ráje

4. 6. 2012
Při vzpomínání na zájezd do Pobaltí mě vždy jako první napadne moudro, že každý výlet je vhodné naplánovat, a to nejlépe realisticky, protože cestování prstem na mapě v hospodě je jednodušší a umožňuje překonat větší vzdálenosti, než když se nakonec z té hospody opravdu zvednete a vyrazíte poznávat hospody jiných zemí.

Alternativní způsoby otevírání pivní lahve

19. 5. 2012
Článek byl původně v upravené podobě určen pro uveřejnění na stránkách časopisu Receptář prima nápadů, kde ho však z neznámých důvodů ignorovali.

Maďaři ovládli Budvar! Značka Buda-város zaplavuje český trh!

8. 5. 2012
Šokující obrat nastal v měsíce přetřásané kauze Budvar po včerejším verdiktu Soudního dvora Evropské Unie v Luxembourgu.

Včera z lahve, dnes z PETky, zítra z tašky...no a co?

26. 4. 2012
Přepis fejetonu z roku 1887, brojícího proti skleněným lahvím, jako reakce na současný odpor proti stejným nádobám plastovým.

Pivní gubernie

17. 4. 2012
Divadelní hra o čtyřech dějstvích určená ke společnému nastudování členům moskevského Divadla na Tagance a pražského Národního Divadla

Tři Sestry (recenze skupiny se zaměřením na témata pivní)

12. 4. 2012
Co říci o skupině, která za 25 let své existence prakticky nevystřízlivěla a pivo, spolu se sexem a vybraným tvrdým alkoholem je ústředním motivem drtivé většiny jejich písní, přičemž pokud se tyto motivy v písni přímo nezmiňují, pak text jako celek působí obvykle značně deliricky? Lze říci jediné – všechna čest!

Cestování za pivem, díl 2. – děsuplné Chorvatsko a balkánská pivní velmoc Černá Hora

5. 4. 2012
Cestování do cizokrajných oblastí mě naučilo jedné důležité zásadě – nic negeneralizovat. Národních stereotypů a kvality piva se toto pravidlo týká dvojnásob, zejména, když většinou to první nasávám prostřednictvím nasávání toho druhého.

O prospěšnosti piva (zpráva ze semináře)

2. 4. 2012
Zprávu zpracoval David Rychetský, dnes již bývalý student Fakulty pivních studií.

Obrazy z dějin pivovarnictví – díl 2.: Plzeň – příběh hlavního města piva

28. 3. 2012
Že je Plzeň hlavním světovým městem piva, je asi každému jasné. Každý Čech to ví, byť by třeba ani Prazdroj nebyl jeho oblíbeným pivem, a cizinci to sice obvykle neví, ale tím, že svá piva titulují dodatky „Pils“, „Pilsner“ nebo „Pilsener“ to jen nepřímo potvrzují. Chtělo by se říct, že Plzeň je pivní Mekkou, ale přesnější by bylo spíše říci, že Mekka je náboženskou Plzní.

Alkoholický horor aneb Noc v mléčném baru

20. 3. 2012
Záznam deníku nalezeného na záchodcích jednoho nejmenovaného baru. Věnováno památce autora hororových příběhů a starého abstinenta H. P. Lovecrafta.

Kauza Budvar a manifest na jeho záchranu – co na to Pivídky?

13. 3. 2012
Manifest "Kampaň za Budvar" se šíří po internetu a také Pivídky se k němu nemohou nevyjádřit, dokonce každý redaktor samostatně.

Kampaň zab Budvar

13. 3. 2012
Manifest "Kampaň za Budvar" se šíří po internetu a také Pivídky se k němu nemohou nevyjádřit, dokonce každý redaktor samostatně.

Proč mají muslimové zakázáno pít alkohol

5. 3. 2012
Dramatická rekonstrukce s použitím koránských veršů.

Jak pít drahé pivo

27. 2. 2012
Vím, Čech by si na cenu piva neměl stěžovat a být rád, že je rád, vždyť levnější pivo se dá sehnat leda na Ukrajině a v Číně, nicméně se domnívám, že při úrovni inflace a mezd roku 2012 je nemorální chtít za pivo více než 30 korun. Čas od času se ale stane, že se člověk dostane do míst, které morálnost porušují mimo jiné i v tomto směru. Tušíte správně, mám na mysli music bary.

Obrazy z dějin pivovarnictví – díl 1.: Pivní misionář František Ondřej Poupě

20. 2. 2012
Jednou jsem takhle v hospodě zase nadával na nadnárodní pivovarské společnosti, na europivo z chemiček, rozohňoval se nad zavíráním pivovarů a velebil desítky vznikajících minipivovarů, kde si pivo vaří ručně a v souladu s tradicí a kde se nebojí experimentovat. Když jsem konečně umlkl a sesunul se pod stůl, ocitl jsem se v roce 1795 někde na českém venkově.

Křížová cesta do Želiva

13. 2. 2012
Na počátku bylo pivo. A to pivo bylo z klášterního pivovaru v Želivě. Toto pivo mi způsobilo velké utrpení a řadu nepříjemných chvil. Nicméně, abych celou situaci řádně uvedl, budeme se muset vrátit před počátek věcí.

Cestování za pivem, díl 1. – Nedělej Zagorku, aneb bulharské pivní dobrodružství

4. 2. 2012
Nadpis tentokrát říká vše - podíváme se na Bulharsko a jeho nejen pivní kulturu.

Jak nebýt alkoholikem

1. 2. 2012
Přepis záznamu přednášky Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Na pivo má pech, kdo je z Jižních Čech (2. část)

28. 1. 2012
Druhá část článku o jihočeských pivech, kde dochází ke smíření autora, kraje a místních alkoholických nápojů.

Na pivo má pech, kdo je z Jižních Čech (1. část)

25. 1. 2012
Rozhodl jsem se tento článek o jihočeském pivu, původně celistvý, rozdělit na dvě části, jelikož obě byly natolik odlišné, že by se spolu na jedné stránce nesnesly. V duchu tématu první části budeme dnes tedy jihočeské pivo pouze pranýřovat.

Pivní pocta Václavu Havlovi

18. 1. 2012
18. prosince 2011 nás zasáhla smutná zpráva – zemřel Václav Havel. Dnes, měsíc poté, když jsme zjistili, že v záplavě komentářů, článků a knih, které se záhy na trhu objevily, chybí jakákoliv zmínka o zcela podstatném aspektu jeho významu pro český národ, nezbývá nám, než tuto mezeru zaplnit.

Podivuhodná historie pivovaru Černá Hora

14. 1. 2012
Aneb jak to bylo doopravdy s titulem "nejstaršího českého pivovaru".

Pivní detektivka aneb Kdo zabil české pivo

9. 1. 2012
V hlavní roli slavný belgický detektiv Heracles Poivrot a jeho zšedlé buňky jaterní - příběh o vraždě českého národního nápoje ve stylu Agathy Christie.

Alkoholové poradenství

2. 1. 2012
Většina z nás tu zkušenost má. Nabídka rychlého zbohatnutí, možnosti kariérního růstu tak strmého, že než se člověk naděje, je z něj manažer s horentními příjmy a navždy zajištěnou budoucností...

Vánoční příběh aneb O třech mudrcích a pouti za pivem

24. 12. 2011
Vánoční koleda nového střihu.

Pivní harlekýnka: Noc pod Vysokým Chlumcem

21. 12. 2011
První pokus o kombinaci dvou žánrů nejpokleslejších, červené knihovny a půlliteratury.

Hluboká filosofie pivní reklamy

14. 12. 2011
Je možné díky vlivu piva najít filosofii i v místě, kde bychom ji nečekali, to jest v pivních reklamách?

Test levných piv

8. 12. 2011
Tento článek volně čerpá ze článku MF Dnes ze dne 19. 3. 2011, který přinášel výsledky testování chuti a kvality 18-ti nejlevnějších lahvových piv dostupných v českých obchodech.

Pivní pohádka pro malé i velké alkoholiky

2. 12. 2011
Bylo nebylo, za horami, za doly, za průlivy, za moři, na dvou řekách a nepočítaně kopcích leželo jedno malebné městečko – krásnější skládky a půvabnější ruiny bys těžko široko daleko pohledal.

Konečná v hospodě, konečná duše, konečná tramvaje

26. 11. 2011
Tak jako Měsíc či lidská duše, i pití piva má svou odvrácenou stranu. Ta se naplno projevuje během cesty z hospody, kdy se za svitu Měsíce v temnotě duše pokoušíme najít náš světlý, vyhřátý domov.

Srpen v roli tatínka a učitele

21. 11. 2011
Když se řekne „pivní kultura“, tak prakticky každý u nás alespoň intuitivně tuší, co se tím myslí. A většinou to z vlastní zkušenosti ví naprosto přesně. Problém nastane, když máte tento pojem vysvětlit cizincům.

Chlastám, tedy jsem aneb Alkohol a filosofie

15. 11. 2011
Jak se přesvědčíte v této pivídce, alkohol a filosofie patří zkrátka neodlučitelně k sobě...

Proč nemá Tábor vlastní pivovar?

10. 11. 2011
V posledních letech už je opět běžné, že každé alespoň středně velké město má vlastní pivovar. Je zde však několik výjimek a jednou z nejpozoruhodnějších je město Tábor.

Proč by měl opilý člověk mlčet

5. 11. 2011
Osnova jedné z prvních přednášek Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Jak ušetřit při pití piva

5. 11. 2011
Osnova jedné z prvních přednášek Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Jak vypít deset piv

5. 11. 2011
Osnova jedné z prvních přednášek Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

S Máchou na pivo aneb Bezděz a kraj tří piv

5. 11. 2011
Cestou z Bakova nad Jizerou do Kláštera Hradiště nad Jizerou se nestalo nic zajímavého. Silnice se mírně klikatila, krajina se mírně vlnila, hlava se mírně motala. V Klášteře na kopci se tyčí pivovar a pod ním je hospoda Skála, vytesaná ve skále. Byl tam příjemný chládek, ale skoro žádní lidé. Naproti baru, hned vedle samoobslužného zařízení s pípami, seděl Karel Hynek Mácha. Dal jsem si pivo, pak se osmělil a přisedl si.

Dobytí branického pivovaru aneb pokus o přemožení nadnárodního molocha InBev

5. 11. 2011
Mé dětství prožité v krásných pražských Hodkovičkách je spjato především se dvěmi libými vůněmi. Když foukal vítr z jihu, byla ve vzduchu cítit čokoláda z Orionky v Modřanech a severní vítr nám dával okusit vůni sladu vařeného piva v branickém pivovaru. Léta míjela a mé preference se postupem času přesouvaly z jihu na sever.

Kutnohorsko – baroko v globalizovaném světě aneb pohledem přes skla pivních sklenic

5. 11. 2011
Přesycen výlety za exotikou jiných světadílů si dnešní člověk je málokdy vědom exotiky, která se nachází v jeho bezprostřední blízkosti. Čím je například kutnohorský region pro ty, kdo v něm přímo nežijí? Kutná Hora – stříbrné město, chrám Svaté Barbory, kostnice, sjedeme si Sázavu a šlus. Ale ve skutečnosti je to tu okouzlující svět sám pro sebe.

Komunistická konspirace kolem Nuselského pivovaru

5. 11. 2011
Jakožto rodák z pražských Nuslí jsem se přirozeně vždy zajímal o osud nuselského pivovaru, jehož nevyužívané, nicméně stále dobře zachovalé charakteristické budovy lze při návštěvě této čtvrti stále spatřit.

Skotská pivní alegorie

5. 11. 2011
...či spíše apologie místního nejprodávanějšího piva, glasgowského Tennent's.

Sokolovské extáze

5. 11. 2011
Na město Sokolov a místní pivo Permon budu navždy vzpomínat v souvislosti s útoky na mé nejniternější pudy. A to konkrétně útoky toho odporného puritánského typu, který vám odnímá možnost jejich ukojení. Celý ten kraj je k tomu geomorfologicky předurčen.