Proč by měl opilý člověk mlčet

Osnova jedné z prvních přednášek Fakulty pivních studií Univerzity alkoholu ČR.

Přednášející: Jan Bartuška, P.Dh


Osnova přednášky:


Úvod – motivace – tvrzení Ludwiga Wittgensteina „O čem se nedá hovořit, o tom je třeba mlčet“ platí pro opilého člověka dvojnásob (čtyřnásob, pokud vidí dvakrát).


Vysvětlení jevu – termín „blbý kecy“ není definován jednoznačně, nicméně společným jmenovatelem je fakt, že se jedná o vokální projevy jednotlivce, které přijdou zajímavé pouze jemu samotnému a po nichž následuje ve společnosti trapné ticho, které kecající subjekt ignoruje.


Biologická závislost – požívání alkoholu zvyšuje účinek kyseliny gamaaminomáselné, která tlumí funkci některých částí mozku. Mezi tyto části patří zejména mozeček, kde je mimo jiného umístěno i centrum autocenzury blbých keců. Po utlumení jeho činnosti dochází k nekontrolovatelnému kecání. To je z lékařského hlediska (bez zásahu vnějších vlivů) většinou ukončeno až zásahem řečového centra, které to už nemůže poslouchat a raději selže.


Kokesh-Sychetského funkce závislosti blbých keců na množství alkoholu v krvi (Baruch Kokesh, Lev Davidovič Sychetskij, 2003) – jedná se o kladnou rostoucí funkci. Závisí především na koeficientu kecavosti za střízliva Ks, který se u různých subjektů značně liší, nicméně je třeba poznamenat, že vždy nabývá kladných hodnot. Funkce nabývá globálního maxima. Jedná se buďto o okamžik, kdy subjekt již není schopen řeči, případně kdy ho již nikdo jiný není schopen poslouchat.


Psychologická závislost – Díky nenulovému kladnému koeficientu Ks je zřejmé, že subjekt je ke kecání provokován také kecáním ostatních členů společnosti. Tato excitace může být velmi významná, pokud dojde ve společnosti k rezonanci kecavě hypertrofovaných subjektů.


Neinvazivní řešení (rozuměj bez vlivu na množství vypitého piva) – Mlčte.


Závěr - ...

Autor: prof. Jan Karel Bartuška, PDh. (pokročilá dehydratace)
Vloženo: 5. 11. 2011

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!