Stručná historie piva

5.11.2012 slaví Pivídky první výročí svého založení. Po tak dlouhé době se již bezesporu řadíme do historie a můžeme si dovolit bilancovat - proto jsme se rozhodli sestavit pro vás chronologické všeobjímající dějiny piva v datech. A samozřejmě jsme do ní propašovali i odkazy na některé ze svých 46 článků, které jsme až do dneška uveřejnili...

8.8.9440 př.n.l. - Pravěký podnikatel Čutkom uvařil čirou náhodou první várku piva. Někteří badatelé tvrdí, že tak učinil až roku 9438, nicméně je pravděpodobné, že z počátku vařil načerno a dva roky mu trvalo oběhat úřady.







(Tady se poměrně dlouho nic nedělo...)







3000 př.n.l. – 30 n.l. - Pivo je významnou potravinou v Egyptě, hlavním nápojem faraonů, je používáno k léčení různých nemocí a nepovedené várky se obětují bohům. Není divu, že civilizace stojící na takových základech vydržela tři tisíce let.





(Tady to taky nebylo nejzajímavější...)





Přelom 4. – 5. století - Byl pořízen první ucelený překlad Bible. Přestože se v této knize chlastá pouze víno a o pivu zde na několika stech stránkách nenajdete ani zmínku, stala se tato publikace bestsellerem a dočkala se řady nových vydání. Taktéž se stala předmětem mnoha parodií, hlavně tedy té naší.



822 - Použití chmele jako suroviny v pivu je poprvé zaznamenáno karolínským opatem. Stejný opat také významně přispěl k rozšíření výrazu „ochmelka“.



1040 - Založen (údajně) nejstarší stále fungující pivovar, německý Weihenstephan - i když ono to nakonec bylo asi trochu jinak...



1298 - Založen, alespoň podle jednoho z mnoha dat, nejstarší nestále fungující pivovar v Čechách, konkrétně na Moravě v Černé Hoře.


23.4.1516 -  V Ingolstadtu vstupuje v platnost Reinheinsgebot, neboli zákon o čistotě piva. Německo je na takové zákony vůbec specializováno, dalším zákonem o čistotě se proslaví roku 1935 Norimberk, tentokráte však pivo není zmíněno.



po 1760 -  Průmyslová revoluce zavádí nové techniky také do vaření piva. Hnůj se do piva dostává již jen náhodou, nikoliv jako běžná součást výrobního procesu.


1802 - Založen první ze tří pivovarů, které vyrábí pivo Budweiser. Jak to tak chodí tak právě pivovar, který s jeho vařením začal, dostává ve vzájemném sporu o tuto značku nejvíc na prdel. (O tomto tématu máme rovnou dva články - odkaz na první, odkaz na druhý)


17.10. 1814 - Pivní povodeň v Londýně si vyžádala osm mrtvých a desítky ožralých.


5.10.1842 - V Plzni byla uvařena první várka tzv. ležáku plzeňského typu, akorát mu tak tehdy ještě nikdo neříkal.


1864 - Založen pivovar Heineken, přítel milovníků piva, ochránce pivní tradice a otec renesance pivní kultury v Česku i v Evropě.


23.5.1887 - V českém tisku se brojí proti plnění piva do skleněných lahví.


2.2.1892 - Odpůrci lahví dostávají krutou ránu, když naturalizovaný Američan William Painter patentuje korunkový uzávěr. Revoluce se ale šíří pomalu, jelikož mu trvá ještě několik dalších let, než vyrobí vhodný otvírák.


24.1.1935 -  Pivo je poprvé naplněno do plechovek. Tento bohulibý čin umožňuje milionům lidí na celém světě ožrat se i na místech, kde to předtím nebylo možné.


16.4.1971 - Věčně nacamraní Britové zakládají, samozřejmě v irském baru, hnutí CAMRA (Campaign for Real Ale). Tato událost odstartovala vlnu zakládání minipivovarů, která se poté stala doslova globálním fenoménem (v současnosti zejména na Kladensku a Českobrodsku).


22.6.1977 - Američan Steven Petrosino stanovuje nový rekord ve vypití tupláku na čas na 1,3 sekundy, čímž zcela deklasuje kohokoliv před ním i po něm.


1.1.1993 - Rozpadem Československé federace se z českého národa oficiálně stává národ největších pijáků piva na světě s průměrnou spotřebou 150-160 l piva ročně na osobu. Doufejme jen, že se neodhodlají osamostatnit také Bavoři.


1994 - Rakouská společnost BBAG vstupuje jako první nadnárodní vlastník na český trh, když kupuje Starobrno. O devět let později se sama dostává pod ochranná křídla Heinekenu (poznámka: společnost i přesto stále existuje).


2002 - Čína poprvé předstihla v celkové spotřebě piva USA a stává se největším pivním producentem na světě. Neuhasitelnou žízeň Číňanů nejlépe ilustruje to, že v současnosti již americkou produkci převyšují více než dvojnásobně.


23.5.2003 - Redaktoři Pivídek se poprvé ožrali do němoty.


5.11.2011 - Uvedení stránek Pividky.cz do ostrého provozu. Během prvního týdne se dočkáme zhruba tří návštěv.


5.11.2012 - Pividky.cz slaví první výročí. I přes nejisté postoje redakce se náš web pevně usadil v povědomí té nenormálnější části pivní komunity a návštěvnost dosahuje průměrně 100 lidí za den. Dalším historickým milníkem tohoto dne je samozřejmě uveřejnění tohoto článku.

Autor: Jan Bartuška s přispěním znalce pivní historie Kryštofa Materny
Vloženo: 5. 11. 2012

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!