Alternativní způsoby otevírání pivní lahve

Článek byl původně v upravené podobě určen pro uveřejnění na stránkách časopisu Receptář prima nápadů, kde ho však z neznámých důvodů ignorovali.

Ten, kdo alespoň trochu pravidelněji pije pivo z tradiční a skvělé skleněné lahve, se dříve či později na své pivní pouti životem dostane do situace, kdy nemá v dostupném okolí k dispozici specializovaný nástroj na jejich snadné otvírání. Zkrátka se ocitne, většinou zcela nepřipraven na takovou situaci, bez otvíráku.


Můžete se pokusit, podobně jako já, eliminovat takové situace na minimum, například nošením otvíráku coby elegantního doplňku ke klíčům, nicméně tím onu trapnou situaci možná oddálíte, ale nečekejte, že se jí vyhnete úplně. Na to je život zkrátka příliš krutý. A pokud nejste schopni použít v takové situaci jiných nástrojů, kterážto schopnost řadí lidi do elitní skupiny tvorů vedle orangutanů a pěnkav, skončíte pravděpodobně bez piva, což vás zařadí do skupiny tvorů, kteří jsou úplně blbí a střízliví.


Bohužel, i já jsem se do takové situace dvakrát ve svém životě dostal – a nebyla to zkušenost příjemná. Jednou se mi podařilo velice upachtěně vzdorující láhev otevřít, přičemž odměna v podobě anglického Bombardieru za tu námahu snad ani nestála, podruhé jsem již zůstal přes všechny zoufalé pokusy trapně bez piva (což lze s odstupem času vnímat jedině pozitivně, protože se jednalo o chorvatské Karlovačko). A tak jsem si řekl – dost, takhle by to dál nešlo, o této problematice je třeba sepsat informativní článek, ve kterém budou přehledně shrnuty rozličné alternativní způsoby, jak se dostat té zpropadené nádobě na kobylku.


Pravda, otevírat pivní láhve jinak, než s použitím zcela nealternativního otvíráku, sice stále neumím, ale to samozřejmě k sepsání rad ostatním nevadí. Stačí se koneckonců podívat na všeuměla Přemka Podlahu, kterému fakt, že není schopen zatlouci hřebík bez středně těžkého zranění, rozhodně nebrání v tom, aby radil ostatním, jak přestavět zahradní traktůrek na motorový větroň.


Následuje tedy výběr toho nejzajímavějšího, čím lze otevřít pivní láhev, která odmítá vydat svůj obsah i po rozumné domluvě.


1. Zuby


Tento způsob napadne zřejmě zoufalého člověka jako vůbec první, neboť se nástroj otevření nachází vždy po ruce, tedy v ústech. Naštěstí jen malá část se ale asi k jeho využití skutečně odhodlá. Ovšem tato varianta má i své zastánce - doporučuje ji například 100 % stomatologů, neboť jim tento způsob zajišťuje stálý přísun pacientů.


Nesmírnou konkurenční výhodu mají lidé se zubní protézou, kteří mohou láhev otevírat mnohem pohodlněji a navíc se nemusí bát , že se jim podaří zátkou obnažit zubní nerv.


2. O druhou láhev


Princip je, jak to tak bývá, snadný – zapřít zátku jedné lahve o zátku druhé neotevřené lahve, přitlačit a použít pákového principu. Můj bezesporu oblíbený a, pokud celou proceduru ovládáte a neotevřete druhou láhev, která se při procesu dostane do nebezpečně nakloněné polohy, také velmi efektní způsob. Kromě nebezpečí vylití vzácného obsahu při neodborném provádění však hrozí i další věc, na kterou nevyhnutelně narazí i profesionál – poslední láhev zůstane vždy zavřená. Sice jsem slyšel, že operaci lze provést i s lahví již otevřenou, nicméně i tak důrazně doporučuji se k tomuto způsobu naučit ještě nějaký druhý, jinak se situace s neotevřenou lahví objeví v nejnevhodnější možnou dobu vůbec, tedy v okamžiku, kdy už není k pití nic jiného.


3. Použití moderních technologií


Moderní doba nese sebou neustálý pokrok, který nemohl nezasáhnout i do letitých tradic otevírání lahví nástroji, které k tomu nejsou primárně určeny. Nástup moderních technologií nám usnadňuje život i v tomto směru a proto můžeme k otevření flašky použít i flashku či mobilní telefon. Bohužel, někdy je rozvoj technologií příliš prudký, a tak například 3.5 palcové diskety, které jsou k otevírání láhví velmi příhodné, se již ani k žádnému jinému účelu použít nemohou a proto je jejich výskyt stále vzácnější. Zde se ovšem vývoj ubíral nepříznivým směrem, protože cédéčkem, které disketu nahradilo, je sice údajně také možné pivní láhev otevřít, nicméně osobně jsem k úspěšnosti takového snažení skeptický. Rozhodně bych k tomu nepoužíval cédéčka s důležitými firemními daty, protože si umím představit, že na úspěšný pokus (pokud se ho vůbec dočkáte) spotřebujete celou firemní kartotéku. Podobné je to, bohužel, i s DVD a Blu-ray disky, které mají navíc tu nepříjemnou vlastnost, že při jejich zničení je otevření láhve mnohonásobně dražší, než v případě cédéčka. Kde naopak vývoj do použitelnosti otvíráku nezasáhl, jsou ostré a pevné hrany domácích počítačů, notebooků, netbooků a různých tabletů.


4. O nábytek


Rozhlédněte se kolem sebe. Pokud vidíte všude moře otvíráků, znamená to buďto, že už jste definitivně v deliriu, případně ale také to, že se vám právě otevírá zcela nová perspektiva na otevírání lahví. Rozličné ostré a pevné hrany nábytku a dalšího vybavení domácnosti skýtají skutečně nepřeberné množství možností k rekvalifikaci na otvírák. Mezi základní možnosti patří samozřejmě stůl, zárubně dveří či okenní mechanismus. Ale tady vše teprve začíná – dekorativní lampa, starý svícen, nástěnné hodiny, ta hnusná porcelánová soška, kterou vám někdo daroval a která sice láhev neotevře, ale aspoň se při tom definitivně zničí – to vše přímo volá po tom, aby bylo použito. Ovšem pozor, tady je třeba zopakovat, že pokud na vás nábytek volá, budete asi spíše v tom deliriu.


5. Nožem


Tato metoda, věřte tomu či nikoliv (a jsem si vědom toho, že si zde mystifikačními články poněkud ruinuji svoji důvěryhodnost, takže pokud tomu věřit nebudete, nebudu se divit), ale tento způsob byl doporučován v raných počátcích korunkových uzávěrů samotnými výrobci. Už na druhý pohled je jasné, že tento způsob není tak chytrý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Popravdě, mě osobně se nezdá rozumný ani na pohled první. Dávat zoufalému člověku, který se snaží otevřít kulatou zátku s málo záchytnými body na těžko uchopitelné kulaté láhvi, do ruky cokoliv ostrého, je dobrý nápad pouze pro milovníky velmi černého humoru. V lepším případě si ohnete nůž. V horším případě poznáte tolik ceněnou úroveň české chirurgie doslova na vlastní kůži.


6. Šavlí


K jejímu použití viz poznámka k předchozímu. Samozřejmě se v tomto případě nejedná o přenesený význam tohoto slova. Ten je sice v souvislosti s pitím alkoholických nápojů zmiňován mnohem častěji, nicméně touto šavlí otevřete maximálně tak své nitro (zcela nepřeneseně), na láhev však zcela jistě stačit nebude. Tentokrát však nemluvíme o šavli v jinotajích, ale jako o velice nebezpečné sečné zbrani. I ta má ovšem své prospěšné mírové využití, které objevili za napoleonských válek ruští vojáci při jejich oblíbené činnosti, tedy hledání chlastu na dobytých územích. Celý trik spočívá v uražení celého hrdla láhve - tedy se ani v podstatě o otevření zátky v pravém smyslu slov nejedná, i když svůj účel to splní.


Pravda, tento způsob se dnes výlučně používá při otevírání šampaňského. To má svůj velmi rozumný důvod, protože tlak bublinek tohoto nápoje vytlačí případné úlomky skla z láhve. Pro méně sycené nápoje, bohužel včetně piva, tedy tuto metodu nelze příliš doporučit. Nicméně je to stejně asi jedno vzhledem k tomu, že většina z vás nemá v případě nouze šavli po ruce, ale maximálně na podlaze.


7. S pomocí primitivních nástrojů velice sofistikovaně


Člověk je tvor velmi vynalézavý. To platí dvojnásob pro činnosti, které nějak souvisí s chlastáním. A protože otevření láhve souvisí s chlastáním přímo bytostně, bylo i zde vynalezeno tolik důmyslných metod, že se chce člověku smeknout před invencí těch ožralů, kteří je vymysleli. Asi nejelegantněji je to přitom vidět při použití primitivních nástrojů, které mají většinou jeden specifický a nanicovatý účel a k ničemu jinému se nehodí. Vezměte si třeba klíče, mince, lžíci na boty, lžíci na jídlo či lžíci na bagru...teda tu asi zrovna ne, i když použít by jistě šla. Lze sem zařadit i velmi oblíbený zapalovač či knihu s pevnou vazbou, i když to už zas tak primitivní nástroje nejsou, kniha koneckonců není nástroj vůbec (maximálně tak nástroj třídního boje). Nicméně zlatým hřebem je pro mě osobně použití materiálu, do kterého byste to tedy určitě neřekli – papíru. Pokud nevěříte, podívejte se následující video.


8. S pomocí sofistikovaných nástrojů velice primitivně


Člověk je ovšem nejen tvor vynalézavý, ale také blbý. Proto je také v ostrém kontrastu k eleganci výše zmíněných nástrojů občas schopný vymyslet takový způsob otevření láhve, že se chce člověku opět smeknout, tentokrát ovšem před jeho debilitou. Tak například mírové využití samopalu M 16 - opět zde nechám promluvit výmluvné video.



Skutečně fascinující způsob. Na párty s ním budete mít jistě úspěch, zejména se doporučuje nechat v zásobníku ostré náboje, zbraň před trikem odjistit a zapřít se o spoušť.


To nejlepší jsem si ale samozřejmě nechal až na konec. I mezi dřevorubci či na zahradní párty se může stát, že otvírák není jaksi po ruce. Pokud vám předchozí video přišlo pitomé, tak u následujícího už nevyjdete z údivu.



Výborné to musí být zejména v okamžiku, kdy je člověk nalitý (což k provádění tohoto triku určitě být musí tak jako tak) a když se sejde skupinka podobně intoxikovaných fanoušků, kteří kolem něho utvoří těsný kruh. V takovém případě bych měl asi nápad na scénář pro další pokračování filmu Texaský masakr motorovou pilou.


Na závěr je třeba dodat, že jsem si vědom toho, že jsem jistě vynechal mnoho vtipných a zajímavých způsobů, jak onu prokletou pivní zátku ztrestat. Zahrnul jsem pouze metody, které jsem viděl na vlastní oči či na youtube. Pokud znáte nějaký skutečně nápaditý způsob, který jsem zapomněl a který by si zasloužil být zmíněn, nestyďte se vyjádřit. Nakonec totiž stejně platí, že pivní láhev lze otevřít skutečně čímkoliv. Mě tak už zbývá jen trapná povinnost naučit se alespoň jeden další způsob...


Poznámka: článek má happyend, neboť od dob jeho napsání se autor naučil otevírat pivo prakticky čímkoliv, snad naštěstí pro něj i jeho okolí s výjimkou útočné pušky a motorové pily.

Autor: Jan Karel Bartuška
Vloženo: 19. 5. 2012

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!