Zavlažování pivních pouští České Republiky 2014-2018

Článek, navazující na pivídku Pivní pouště České Republiky a mapující, kde se se zakládáním pivovarů polepšili.

V článku Pivní pouště České Republiky z 20.11.2014 jsme si zmapovali největší česká města a okresy, ve kterých se dosud nenachází žádný pivovar. Téma se mi dnes vybavilo popravdě řečeno pouze proto, že když jsem Karlovi posílal aktualizovaný seznam pivovarů do mapy, podivil se, že Tábor má konečně vlastní pivovar. Podivil jsem se, že jsem se tomu prve nepodivil sám, vždyť na pivovar v Táboře čekám už od 7 let staré pivídky (proboha!) „Proč nemá Tábor vlastní pivovar?“.


Na závěr článku o pivních pouštích jsme si tehdy slíbili, že přesně za rok si situaci zmapujeme znovu s nadějí, že tento blacklist bude již výrazně kratší. Nuže, máme sice už rok 2018, ale na druhou stranu zas máme teprve říjen, takže pusťme se směle do toho.


Je mi jasné, že článek si asi většina z Vás nevybaví úplně hned do všech podrobností, takže jen ve stručnosti: nalezli jsme tehdy v České Republice 9 měst, která nemají vlastní pivovar, ač mají více než 30 000 obyvatel, což jsme vyhodnotili jako kritické. Dále jsme objevili 11 měst větších než 20 000 obyvatel a 4 okresy bez jediného pivovaru.


Jak se tedy situace vyvíjela dále? Jako první opustil naši síň hanby okres Česká Lípa, protože dnes již dobře známý pivovar Cvikov otevřel pouhých 35 hodin a 22 minut po zveřejnění našeho článku, tedy dne 22.11.2014.


Během roku 2015 běžela pak dalším městům a okresům stanovená roční lhůta pro nápravu neuspokojivé situace a založení pivovarů (o níž tehdy nemohli vědět, že bude pak ještě 3x o rok prodloužena). Během tohoto především zmizela největší česká městská i okresní poušť jedním šmahem díky květnovému otevření pivovar Monopol v Teplicích.


Ve Znojmě si vymazání ze síně hanby posichrovali radši hned dvakrát – v září 2015 otevřel Pivovar U Šneka, v prosinci téhož roku pak byla obnovena výroba ve Znojemském městském pivovaru. Také ve Valašském Meziříčí (pivovar Holendr), Krnově (Nachmelená Opice) a Kopřivnici (Polivar) přijali „poučení z krizového vývoje“ již v roce 2015.


Nejpůsobivějším výsledkem tehdejší burcující kampaně Pivídek pak byl fakt, že všechny 4 okresy bez pivovaru opustily síň hanby už v roce 2015, a také ony neponechaly nic náhodě a jistily to z více stran. V okrese Plzeň-Sever byl nejdřív v únoru otevřen pivovar Příšov, v květnu zde pak došlo k obnovení výroby piva po mnoha desetiletích hned ve dvou pivovarech – Plasy a Chříč, takže v obnovování někdejších pivovarů se tento okres rázem dostal rázem mezi ty vůbec nejúspěšnější. V roce 2016 pak v okrese přibyl další pivovar v Kozojedech.


Podobně v okrese Teplice nevznikaly tehdy pivovary jen tak ledajaké – kromě již zmíněného teplického Monopolu, jehož krásný secesní interiér se stal rázem jednou z hlavních atrakcí města, byl v červnu 2015 rovněž po mnoha desetiletích v Oseku obnoven Klášterní pivovar Ossegg (natolik úspěšný, že si letos v létě otevřel vlastní filiálku v Praze), a aby toho v Oseku nebylo málo, v prosinci zde ještě vznikl pivovar Černý Orel.


O okres Jablonec nad Nisou jsme měli před čtyřmi lety největší obavy, avšak neprávem. V září roku 2015 otevřel pivovar Rezek v obci Zásada, záhy na to v říjnu v Příchovicích pivovar U Čápa, v květnu 2016 je navíc doplnil ještě Maloskalský pivovar.


Tolik tedy pozitiva…


Ale protože si samozřejmě jsem vědom, že negativní zprávy se čtou mnohem lépe, přejděme k místům, kde pivovar dosud není. Nakonec oslavy 100 let vzniku Československa jsou přece jedinečnou příležitostí si postěžovat, jak jsme na tom po těch letech stále špatně. I u minipivovarů nám ještě zůstává několik měst, kde si postěžovat stále můžeme.


Po vzniku teplického pivovaru se na prvním místě blacklistu ocitl Jablonec nad Nisou, kde však v červnu loňského roku vznikl pivovar Volt, a od té chvíle stanula a dodnes setrvává na špici Mladá Boleslav. Nešťastné to město, které přes den do Škodovky přitahuje zaměstnance ze širého okolí, aby se o večerech a víkendech stávalo takřka městem duchů. Tato atmosféra denního ruchu a večerní ospalosti má v praxi katastrofální následek – lidem se nechce chodit na pivo. Jaký potom div, že ve městě, kde nebují večerní hospodský život, se dosud nenašel nikdo, kdo by zde zprovoznil minipivovar?


Česká Lípa je dalším pivovarsky prokletým českým městem, ke cti mu však budiž přičten alespoň pivovar Budulínek ve Skalici u České Lípy otevřený v dubnu 2016, který, jak název celkem jasně napovídá, neleží od města daleko. Obdobná situace trvá v Příbrami, z níž lze bez problémů dojít do pivovaru Podlesí, a stejně tak tomu je v Kolíně, kde se rovněž pivovar do města samotného ne a ne trefit – k pivovaru Polepy u Kolína letos přibyl pivovar v další sousední obci, Starém Kolíně.


Beznadějně působí dodnes pivovarská poušť Orlová, ač obklopena a provázána s pivovary se honosícími sousedními městy Ostravou, Bohumínem, Karvinou a Havířovem, v Orlové stále nic, a navíc do žádného z pivovarů v okolí to orlovští nemají tak úplně blízko.


Za dalších menších měst se z blacklistu dostaly tím nejlepším možným způsobem, tedy obnovením výroby v někdejším městském pivovaru, Uherské Hradiště (Jarošovský pivovar) a Kutná Hora. Revoltou proti umístění do síně hanby se v roce 2016 ve Žďáru nad Sázavou stal pivovar Revolta, hrozba dalšího pobytu v ní se v prosinci 2017 rozsypala v Písku díky otevření Hradebního pivovaru. Bez pivovaru však zůstávají dvacetitisícová města Šumperk, Nový Jičín, Český Těšín, Litvínov, Jirkov a Blansko.


Takže závěrem malé shrnutí – z 22 měst s více než 20 tisíci žíznivými obyvateli jich dnes zůstává již pouze 11. Čtyři vyprahlé okresy bez jediného pivovaru už jsou zaplaťpánbůh pouze minulostí a dějepisným učivem. Přehledně to najdete sesumírované v tabulce níže.


A jak jsme na tom v kategorii „největší město bez pivovaru“, pokud se trochu porozhlédneme i v zahraničí? No to jako těžko říct, kdo to má dohledávat? Nicméně jedna velice radostná zpráva pro bratry Slováky – největším slovenským městem bez pivovaru je Zvolen se 42 668 obyvateli. A to je o 2110 méně než má český smutný vítěz, Mladá Boleslav. Do diskusí na téma prvenství v tom či onom mohou tedy vedle prvního pivovaru na lodi zařadit i tento trumf.


Naopak ve srovnání s bratry Poláky máme náskok skutečně luxusní. Tam musí v nepředstavitelných podmínkách bez pivovaru přežívat i obyvatelé takových metropolí, jako je Sosnowiec (205 873 obyvatel) nebo Kielce (197 704 obyvatel).


A jak na tom podle Vás budeme za další 4 roky? Již kolem roku 2030 se vše bezpochyby dozvíte.


Autor: Kryštof Materna
Vloženo: 30. 10. 2018

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!