Tradiční novoroční bilance českého pivovarnictví v roce 2017

Vážení čtenáři, přiznám se, že to novoroční bilancování je rok od roku těžší, a letos, abych to tak zbilancoval, bilancuju už popáté. Takže co říci, aby to neznělo jak novoroční bilancování strany a vlády na téma, jak to všechno pěkně roste, když to všechno tak pěkně roste?

Nedá se nic dělat, základní čísla si prostě musíme na začátku každého roku říct… číselně. Takže, v roce 2017 v České republice spatřilo světlo světa 51 nových pivovarů, zatímco 4 zanikly. V tomto směru byl uplynulý rok, řekněme, tak nějak průměrně rekordní. Rok staré obavy, že se snad blížíme nasycení pivovarského trhu, se tedy každopádně nepotvrdily. Dech naopak bohužel poměrně rychle došel pivní revoluci na Slovensku, kde v roce 2016 přibylo 14 nových pivovarů a loni už jen 5.


V červnu jsme také přivítali jubilejní 400. pivovar, kterým dle naší databáze byl pivovar Jelpl z Kobeřic v Olomouckém kraji. Do Nového roku jsme vstupovali celkem již s 424 pivovary. Kdo máte rádi ono retrospektivní cestování v čase k rokům se stejným počtem pivovarů (v němž si já osobně přímo rochním), ten se během loňského roku mohl posunout z roku 1934 až k roku 1930, kdy u nás fungovalo skoro shodně 423 pivovarů. V naší obnově zašlé slávy českého pivovarnictví jsme se již tedy dostali do doby, kdy hospodářská krize teprve nabírala na síle, kdy ještě bylo živého dost z onoho českého prvorepublikového optimismu a sudetští Němci se s Čechy o území hádali tak maximálně u toho piva. Takže letos se už můj oblíbený ‚hokejkový‘ graf pomalu začíná měnit na ‚vaničkový‘, posuďte sami:Moji další oblíbenci, staré pivovarské budovy obnovené po desítkách let chátrání, rovněž neměly vůbec špatný rok, vůně piva se nově rozlinula hned v pěti z nich: v Kamenici nad Lipou, Malešově, Jarošově (léta tam stál, stát bude dál), Dašicích a Sokolnicích.


Je to již pár let, co jsme hrdě oznámili, že žádná jiné země nemá tolik pivovarů na počet obyvatel jako Česká republika. Což stále platí, akorát od té doby musíme statistiky občas trochu překrucovat, aby nám to sedělo. Takže jak uhájit toto prvenství tentokrát?


Nejprve budu chvíli říkat pravdu: na konci roku 2017 jsme měli již 40,36 pivovarů na milion obyvatel. Tím jsme znovu předběhli Norsko, které se před nás dostalo v roce 2016 a museli jsme to řešit kritikou jejich definice pivovaru, do níž se evidentně vejdou i vyložení domovarníci. Všechny ostatní ‚normální‘ země strčíme s přehledem do kapsy.


Kritiku započítávání domovarníků mezi oficiální pivovary musíme ovšem nadále provádět ve Švýcarsku, kde by jinak podle některých čísel mohlo být až 100 pivovarů na milion obyvatel, a to rozhodně nemůžeme připustit. Ale já si myslím, že si to obhájím, nakonec se na to podívejte sami – na stránkách "The Ultimate Switzerland Beer Guide" prostě tu nejnižší kategorii sami Švýcaři označují jako „part time or hobby“ a to prostě jsou domovarníci. Pokud je nepočítáte, vyjde vám nějakých 200 pivovarů a to dělá, je mi líto, jen necelých 26 pivovarů na milion obyvatel. Takže smůla.


Další nepříjemností jsou pro nás pidistátečky Lichtenštejnsko a San Marino. Oba mají pouhé 3 pivovary, ale při tom minimálním počtu obyvatel, co tam mají, to stačí, aby je to katapultovalo před nás. Silnější státy by si na slabší neměly dovolovat a anexe cizího území je zrůdnost neodpustitelná, tady ale bohužel nemohu jinak, takže čistě pro účely počítání hustoty pivovarů musím na chvíli připojit Lichtenštejnsko ke Švýcarsku a San Marino k Itálii. Tím Češi uhájí prvenství, a nebojte, nikomu jsem nezkřivil ani vlásek na hlavě a ihned po výpočtu vracím oběma zemím plnou suverenitu.


A po těchto machinacích je již na čase upnout se k cíli nejvyššímu. Přátelé, hustota pivovarů v České republice se začíná blížit té v Bavorsku! Ještě před pár lety nedostižná meta začíná být na dosah. Bavoři dlouhodobě stagnují na 50 pivovarech na milion obyvatel. A nám k této hranici chybí již jen nějakých 100 pivovarů, to se dá zvládnout za 2 roky! Víte, co by to znamenalo? No, asi v praxi celkem nic, ale zkrátka v celé dohledatelné a zmapovatelné historii pivovarnictví Bavorsko nad zbytkem světa čnělo. Hustota pivovarů tam prostě byla vždycky o řád výš než kdekoliv jinde. Takže kdybychom je předehnali… Tak bysme se jim mohli smát. Abych to vyjádřil nějak graficky, tak myslím toto:Tak nějak v roce 2019 by mohla nastat epochální událost, která vejde do dějin pivovarnictví jako ‚Velké českobavorské protnutí‘.


Takže co říci závěrem? Pivařům se v zemi České prostě žije stále dobře. Velice dobře. Užívejme si to i letos. Jezděte po pivovarech a čtěte Pivídky!

Poznámka: bilanční články z minulých let najdete v sekci "Povídky" - vždy začátkem roku, v posledních letech to znamená únor :).


Autor: Kryštof Materna
Vloženo: 3. 2. 2018

Přidejte komentář

Komentáře (0)

Buďte první, kdo přidá komentář ke článku!