Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

19.8.2019 - (Po)prázdninová aktualizace mapy ČR a prosíme o pozornost, protože po ní nás dělí už jen jeden pivovar od magického počtu pět set, o čemž vás rozhodně budeme (a asi i brzy) informovat! Na číslo 499 nás dostaly pivovary: IndustryBeer Nymburk, NOVETA Český Brod, Šestajovice (všechny kraj Středočeský), Panský pivovar Paskov (Moravskoslezský), Axiom Brewery Prostějov (Olomoucký) a Opočenský pivovar Baron (Královéhradecký). Ještě jsme také změnili status u několika pivovarů, které se dostaly mezi průmyslové (tj. čistě zvýšili výstav nad 10 000 hl/rok) - týká se to Dalešic a Tambora. V příhraničí ani na Slovensku (opět) nic nového, ale u nás je to napínavé, tak sledujte Pivídky!

14.8.2019 - Přidán druhý, závěrečný díl článku o nealko pivu: Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 2. - Ultimátní nealko test.

12.7.2019 - Přidán nový článek o Degustačním souboji pražských a plzeňských pivovarů, který Pivídky organizovaly!

6.7.2019 - (Před)prázdninová aktualizace mapy ČR a příhraničí: přidali jsme pivovary Řevnice (kraj Středočeský), Krodo Beer (Královehradecký), Staré Město (Praha, na místě bývalých Dobřenských), Vlachovo Březí a Čížová (oba Jihočeský). V polském příhraničí jsou nové browary Bury, Cześć Brat! a Pinta. Na Slovensku novinky žádné!

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Podle čeho se jmenují české pivovary?

Přiznejme si to otevřeně, vařit pivo zvládne každý blbec. Tuto teorii jsem si koneckonců nejlépe potvrdil, když jsem začal pivo vařit sám. Pravým oříškem je ale vymyslet ten správný název. Já jsem nakonec zvolil pro svůj domácí attopivovar jméno Nuselské Hovado, což v sobě shodou okolností umně kombinuje dva tradiční prvky pivovarského názvosloví – a to místo původu a zvíře.

Právě poměrně překvapivě vysoký počet divokých i domácích zvířat v názvech českých pivovarů mě přivedl na myšlenku podívat se hlouběji na to, čím se pivovary při volbě názvu nejčastěji inspirují. Využiv naší výbornou databázi pivovarů aktuální k 31.8., která obsahuje celkem 319 otevřených či připravovaných pivovarů, jsem dospěl k následujícím výsledkům:

Označení obce: 119 pivovarů

Nejčastějším společným znakem v názvu pivovaru je jméno obce, kde se tento mok vaří. Tenhle výsledek není až tak překvapivý, popravdě jsem spíše překvapen, že toto číslo není vyšší. Je to nejtradičnější a také nejfádnější jméno; na druhou stranu máte zase pak větší šanci, že vás pivaři naleznou. Dále tuto kategorii posouvají pivovary, které nemají ve jméně pouze obec či městskou část, ale rovnou ulici – takto kalkuluje například nový pivovar Národní v Praze. Ovšem k dokonalosti to dovedli v Budějovicích – u pivovaru „Krajinská 27“ už jdete opravdu najisto.

Za zmínku v téhle kategorii stojí ještě pivovar Ruprenz, neboť ten případné návštěvníky mate tím, že ač se jmenuje dle obce, tak se nachází Uhříňovicích. Ruprenz je nicméně středověkým názvem téhle obce na Vysočině, takže technicky si to ruprenští/uhříňovičtí obhájí…

Seznam všech pivovarů z téhle kategorie je na konci článku, jelikož je skutečně dlouhý.

Označení místa: 32 pivovarů

Tahle kategorie navazuje na předchozí, ale je o velký kus nápaditější. Mnohé pivovary se totiž nespokojí s názvem obce, ale zakomponují do svého jména kopec, kraj či řeku. Zajímavé je, že to nemusí být ani nutně místo, kde se pivo vaří, jako například v případě 1. chodského pivovárku na Moravě (který prvotní dezinformaci ale velice rychle uvádí na pravou míru). Do téhle kategorie by šly zařadit i pivovary, které v sobě nesou jméno nějaké budovy, ale těch je tolik, že mají vlastní kategorii.

Seznam: 1. chodský pivovárek na Moravě, Balitovy valašské pivovary, Beskydský pivovárek, Charlie's Square, Jelínkova vila, Karlovský minipivovar Pod Pralesem, Městský podoorlický pivovar, Minipivovar Friesovy Boudy, Minipivovar U Dyje, Minipivovar Ve Dvoře, Na Kopečku, Pivovar Kosíř, Pivovar Krušnohor, Pivovar U Dobřenských, Pivovar Vildenberg, Pivovárek Morava, Pod Kněží Horou, Pod Kyčmolem, Podhorský pivovar, Podřipský rodinný pivovar, Pražský Most, Restaurace a pivovar Marina Holešovice, Santon, Slezan, Slezský pivovar, Svatokopecké pivo, Svatováclavský pivovar, Šumavský pivovar, U bojiště 1866, U Císařské cesty, Valašský pivovar, Vesnický pivovar Ohrada.

Budova: 45 pivovarů

Označení budovy v sobě nese hned 45 pivovarů. Zdaleka největší ochlastové nebyli navzdory pozitivní představě mniši (klášterních pivovarů máme jen sedm), ale šlechta – zámeckých pivovarů je totiž hned devět (zajímavé je i to, že hradní jsou pouze dva). Touhu po pivním vzdělání můžeme napojit také ve třech školách. Kromě toho máme i ranč, pivní studio, pár dvorů a hotelů a dokonce jeden mlýn.

Seznam: Belveder, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Hotel Galant, Hotel Gurmán, Hradní pivovar, Jelínkova vila, Joe's Garage, Klášter, Klášterní pivovar, Klášterní pivovar , Klášterní pivovar Strahov, Koliba, Leopold hotel, Městský pivovar Gabretus, Městský zámecký pivovar Oslavany, Minipivovar Ve Dvoře, Modrá Hvězda, Na Mlýně, Na Ranči, Na Rychtě, Nová Sladovna, Panský Mlýn, Pivní studio Modrý Abbé, Pivovar U Švelchů, Pivovarský dům, Pivovarský dvůr, Pivovarský dvůr Lipan Dražič, Podklášterní pivovar Třebíč, Pražský Most, Přírodní pivní lázně Starý Hrad Nivy, Radniční restaurace a pivovar, Restaurace a minipivovar Stará Škola, Rock & Roll Garage Restaurant & music club, Školní pivovar ČZU Praha-Suchdol, U Orloje, Zámecký minipivovar Zábřeh, Zámecký pivovar a hostinec U Paní Magdaleny, Zámecký pivovar Bratčice, Zámecký pivovar Břeclav, Zámecký pivovar Dětenice, Zámecký pivovar Frýdlant, Zámecký pivovar Chyše, Zámecký pivovar Sobotín, Zámecký pivovar Zbraslavice, Zámek Český Rudolec.


Specifickou kategorii tvoří hlavně ve městech názvy budov tradiční, přetrvávající ze středověku. Tato kategorie se těžko rozlišuje, ale určitě sem patří minimálně následující: Kunc, Minipivovar Veselka, U Fleků, U Medvídků, U Stočesů.

Zvíře: 29 pivovarů

Dostáváme se k mé oblíbené kategorii. Zvířata jsou u pivovarníků vůbec velmi oblíbená, koneckonců valaši pivo tahali, kočky lovily myši, které na oplátku velmi rády sraly na slad a netopýři či žáby se před rozšířením nudných vědeckých metod používali rovnou jako neobvyklá přísada. V této kategorii jsou navíc názvy velice originální, od šneka, krtka až po mého osobního favorita bobra. Taktak se kvalifikoval i pivovar Kohutka (nejsem zcela přesvědčen, že je to od kohoutka, ale mají ho na etiketách, tak asi jo) a Beeránek, což je majitel a ještě hříčka (tedy pan Beránek není hříčka sám o sobě, to mi doufám rozumíte). Naopak takový pivovar Zobak se neprokázal jako dostatečně velká část zvířete, aby v téhle kategorii figuroval.

Seznam: Beeránek, Berounský Medvěd, Černý Orel, Grand Hotel Černý Orel, Ježek, Kocour, Koníček, Kozlíček, Labuť, Mamut, Minipivovar Kohutka, Minipivovar Němý medvěd, Minipivovar Skřivánek, Pegas, Penzion U Zlatého Srnce, Pivovar Bobr, Pivovar Letohradský Jelen, Pivovar Lišák, Pivovar U Šneka, Pivovar Vraník, Skřečoňský žabák, Slepý Krtek, U Bizona, U Dvou koček, U Kozlíků, U Medvídků, Velkopopovický Kozel, Zubr, Žamberský kanec.


Mimochodem, v ostrém kontrastu k oblíbenosti zvířat je nezájem o rostliny. Čekali byste alespoň chmel či ječmen? Ani náhodou, pokud se nespokojíme s pivovarem U krále Ječmínka, tak se po této zcela zásadní flóře nejmenuje ani jeden pivovar! Strom se vyskytuje pouze dvakrát (Pod Lípou Kyšice, Platan), stejně jako kytky (U Tří růží Praha, Pivovárek pánů z Růže). Nezbývá tak než doufat, že se najde více odvážlivců, kteří si založí pivovary jako třeba Tulipán, Kontryhel, Baobab či Bolševník.

Sládek/majitel: 35 pivovarů

Od zvířat k poněkud vyšším formám života (nic proti sládkům, ale to jsem si nemohl odpustit). Mírně narcistní spojení pivovaru s vlastním jménem se také nabízí a patří k těm častějším názvům. Na druhou stranu je třeba vyslovit uznání, protože někdy má pivo kvalitu takovou, že spojit s ním své jméno vyžaduje notnou dávku odvahy.

Seznam: 1. českobudějovický minipivovar Kněžínek, Antoš, Beeránek, Bernard, Biskupický pivovar Gajdoš, Glokner Hostinský pivovar, Kubík, Kutílkova palírna a pivovar, Lisý dědek, Lobkowicz, Matuška, Minipivovar Berko, Minipivovar Faltus, Minipivovar Skřivánek, Minipivovar Šnajdr, Novosad & syn, Olivův pivovar, Parní pivovar Hauskrecht, Pidipivovárek U Pujiče, Pivovar a restaurace Chalupník, Pivovar Heřman, Pivovar Jadrníček, Pivovar Kokeš, Pivovar Lindr, Pivovar LYER na Modravě, Pivovar Mazal, Pivovárek Melichárek, Rambousek, Rodinný pivovar Hendrych, Rodinný pivovar Neumann, Rodinný pivovar Propper, Rodinný pivovar U Vacků, U Hušků, Valášek, Vendelín.

Známá postava: 36 pivovarů

Třetí nejrozšířenější kategorií po místních názvech je – alespoň pro mě tedy překvapivě – spojení s nějakou známou postavou či osobností (nepočítaje v to výše zmíněné sládky, z nichž někteří by už se do této kategorie také vešli). Zajímavý je poměr reálných a fiktivních, kde reálné vedou ne zcela přesvědčivě 24 ku 12 a to si ještě musí vypomáhat několika ne zcela jistě existujícími svatými a bájným knížetem Konrádem. I když, co si budeme namlouvat, mně stejně nikdo nevymluví, že když vratislavičtí toto pivo před patnácti lety přejmenovávali, tak ve své naivitě netušili, že se právě v jejich obci narodil jiný a slavnější Konrád - Henlein.

Reálné (či alespoň předpokládaně reálné) postavy: Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Ferdinand, Groll, Jakub, Janáček, Karvinský pivovar Larische, Konrád, Lobkowicz, Minipivovar Karel IV., Moritz, Pernštejn, Pivní studio Modrý Abbé, Pivovar Karásek a Stülpner, Pivovar Maxmilian, Pivovar Xaver, Pivovárek pánů z Růže, Rodinný pivovar Vilém, Sedlčanský pivovar Krčín, Sousedský pivovar Bašta, Svatováclavský pivovar, Svatý Florián, Svatý Ján, Vítek z Prčice, Zámecký pivovar a hostinec U Paní Magdaleny.

Fiktivní postavy: Hastrman, Krakonoš, Permon, Kujeba, Poutník, Radegast, Radouš, Rampušák, Samson, U Krále Ječmínka, U Rytíře Lochoty, U Tří králů.

Funkce, zaměstnání, tituly: 19 pivovarů

Tohle je velice diskutabilní kategorie. Pohybujeme se tu od povolání slušných a poctivých, kterých ale zcela dle reality mnoho není (Švec, Trubač), přes funkce minimálně ne zcela oblíbené (Primátor, Baron) až po vysloveně kriminálního Mordýře. Nemluvě o tom, že pokud by se v tom chtěl někdo šťourat, tak je vůbec na hraně považovat za povolání či funkci Poutníka, Rebela, či Magnáta (i když v případě posledně jmenovaného, kdo z nás by to nechtěl dělat). A to ještě finálním výběrem taktak neprošel Hastrman…

Seznam: Bakalář, Herold, Magistr, Minipivovar Dráteník, Opat, Pivovar Baron, Pivovar Mordýř, Pivovárek Trubadúr, Poutník, Primátor, Purkmistr, Rebel, Regent, Rodinný pivovar Vojáček, Rychtář, Štiřínský pivovar Magnát, Tambor, Trubač, Zlínský Švec.


Kromě těchto kategorií už, alespoň pokud jsem na nic nezapomněl, není v názvech pivovarů žádný významnější společný prvek. To ale neznamená, že tam nenajdeme některé další zajímavosti. Tak třeba nádoba na pití (přesněji objemová míra pro ni), věc pro pijáka piva zcela zásadní, se objevuje překvapivě pouze u dvou pivovarů, Holba a Lounský Žejdlík. Podle mě je jistě na čase, aby se na pivní mapě objevil i Korbel, Vědro, Kýbl či Sud.

Zajímavý je i výskyt angličtiny v názvech, zatím se vyskytuje u pěti pivovarů (Lucky Bastard, Charlie’s Square, Joe’s Garage, Frankies, Rock & Roll Garage Restaurant & music club). Jak by pravil klasik, ona je to většinou pitomost, ale jak to řeknete v angličtině, úplně jinak to vyzní. Nevím, jestli by měly podobný úspěch pivovary Štastný parchant, Pepova garáž nebo Frantíci, v češtině to všechno zní spíš jako příšerný putyky a v případě toho posledního dokonce jako gay klub.

Na závěr ještě nemůžu vynechat bizarní název U bojiště 1866. Pokud jsem něco nepřehlédl, jedná se o jediný pivovar, odkazující na nějakou konkrétní historickou událost, což je podle mě výborný koncept. Kupříkladu já si kvůli němu pamatuji, kdy se odehrála bitva u Hradce Králové, což bych jinak zcela určitě zapomněl…


Na úplný konec bych ještě doplnil, že je možné a velice pravděpodobné, že jsem se u některých pivovarů spletl, zařadil je někam, kam nepatří či naopak, nebo jsem použil špatné, neoficiální jméno. Seznamy nahoře nejsou určitě dokonalé a ani úplné, protože u některých pivovarů se mi vůbec nepodařilo zjistit, z čeho jejich název vůbec vychází. Takže pokud by někdo věděl, podle čeho se jmenují Balitovy Valašské pivovary, Bon, Hubertus (ten by mě zajímal velice!), Berko, Beznoska, Mačák, Maxmilian, Radas, U Lenocha či pražský Victor, budu jedině rád, když mě poučí.


Seznam pivovarů, v jejichž názvu se vyskytuje obec, čtvrť či adresa: 1. českobudějovický minipivovar Kněžínek, Akciový pivovar Letiny, Albrechtický pivovar, Berounský Medvěd, Bezděkovský pivovar, Biskupický pivovar Gajdoš, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Březňák, Budějovický Budvar, Dolní Sklenov, Chebský pivovar, Chodovar, Jihoměstský pivovar, Karlovský minipivovar Pod Pralesem, Karvinský pivovar Larische, Klášter, Klášterní pivovar Strahov, Kounický pivovar, Královský pivovar, Krásná Studánka, Křinický pivovar, Kyjovský pivovar, Kynšperský pivovar, Libocký pivovar, Líšeňský pivovar, Medlešice, Městský zámecký pivovar Oslavany, Minipivovar, Minipivovar, Minipivovar Chotěšov, Minipivovar Chotoviny, Minipivovar Kelč, Minipivovar Kvilda, Minipivovar Lounský Žejdlík, Minipivovar Luční Bouda, Minipivovar Moravský Žižkov, Minipivovar Osečanka, Minipivovar Radnice, Minipivovar Třinec-Karpentná, Minipivovar Žumberk, MMX Lety, Novodvorský pivovar, Novoměstský pivovar, Ostravar, Pivo ZLoun, Pivovar Bylnice, Pivovar Cvikov, Pivovar Černá Hora, Pivovar Dalešice, Pivovar Doubravník, Pivovar Hostivar, Pivovar Hostomice pod Brdy, Pivovar Hrádek, Pivovar Chotěboř, Pivovar Jílovice, Pivovar Kolčavka, Pivovar Kout na Šumavě, Pivovar Krajinská 27, Pivovar Kunratice, Pivovar Letohradský Jelen, Pivovar Litovel, Pivovar Lobeč, Pivovar Lužiny, Pivovar Národní Třída, Pivovar Nová Paka, Pivovar Nymburk, Pivovar Padochov, Pivovar Paličák Palačov, Pivovar Podkováň, Pivovar Podlesí, Pivovar Popelín, Pivovar Prachatice, Pivovar Rožnov pod Radhoštěm, Pivovar Ruprenz, Pivovar Svijany, Pivovar Šedivák Bohnice, Pivovar Vyškov, Pivovar Zhůřák, Pivovarský dvůr Lipan Dražič, Plzeňský Prazdroj, Poddžbánský pivovar, Podklášterní pivovar Třebíč, První havířovský minipivovar, Přírodní pivní lázně Starý Hrad Nivy, Relax Centrum Kolštejn, Restaurace a minipivovar Příšov, Restaurace a pivovar Marina Holešovice, Rodinný minipivovar, Rodinný minipivovar Syrovar, Rohan, Rukodělný pivovárek Třebonice, Sedlčanský pivovar Krčín, Skřečoňský žabák, Slavkovský pivovar, Starobělský pivovar, Starobrno, Staroměstský pivovar U Tří růží, Školní pivovar ČZU Praha-Suchdol, Štiřínský pivovar Magnát, Teplický pivovar Monopol, U Bulovky, Únětický pivovar, Velický Bombarďák, Velkopopovický Kozel, Vinohradský pivovar, Vítek z Prčice, Zámecký minipivovar Zábřeh, Zámecký pivovar Bratčice, Zámecký pivovar Břeclav, Zámecký pivovar Dětenice, Zámecký pivovar Frýdlant, Zámecký pivovar Chyše, Zámecký pivovar Sobotín, Zámecký pivovar Zbraslavice, Zámek Český Rudolec, Zichovecký pivovar, Zlínský Švec, Žamberský kanec, Žatecký pivovar.


Autor: Jan Bartuška

Vloženo: 5.9.2015Komentáře (13)

Od nejnovějšího Od nejstaršího

 1. David's avatar David

  Dobry vecer, nazev Hubertus vznikl podle puvodniho nazvu piv, ktere se delali v pivovaru prave pod nazvem Hubertus. Bylo to lehce po 20 letech minuleho stoleti. Predpokladame okolo rok 1922-23. Prvni byl vyraben Tmavy Hubertus a posleze i svetly lezak. Proto jsme vytahli tento stary nazev. Pri vymysleni nazvu, mezi vsemi zamestnanci vyhral prave nazev puvodnich piv. pivovar Hubertus

  #13 – 15 November, 2015 at 10:11 pm

 2. Kuba's avatar Kuba

  Balitovy Valašské pivovary se jmenují podle hospody Balita. Bon pak nejspíš podle sítě kasín Bonver (stejný majitel). Škoda jen, že se toto pivo ve zmíněných podnicích nečepuje :)

  #12 – 6 October, 2015 at 2:25 pm

 3. Aleš's avatar Aleš

  Co se týká Konrada, tak jsem někde v jejich materiálech četl i variantu, že název Konrad odkazuje na jméno jednoho ze zakladatelů pivovaru. Ale nevím, jestli to není jen krycí varianta.:)

  #11 – 18 September, 2015 at 3:17 pm

 4. Kulda's avatar Kulda

  Skvělá práce Karle. Pivovar Beznoska se jmenuje podle příjmení majitele pivovaru, kterej ho dostal k 70ejm narozeninám. Jako štamgasta tam taky sedává, ale Beznoska nejni přezdívka.

  #10 – 15 September, 2015 at 9:21 am

 5. Karel's avatar Karel

  S -vary je to velmi dobrá poznámka, to mě nenapadlo...akorát ve Varech žádný Karlovar nemají, já se asi dám na vymýšlení názvů pivovarů :). Jinak Roman "Bankrotář" Čechmánek pivovar skutečně měl, ale potom potvrdil svoji přezdívku a dostal se do konkursu. Tuším, že právě v posledních dnech se veškerý jeho majetek, včetně už nefungujícího pivovaru, dražil. Tak třeba někdo technologii využije a ve Zlíně se začne vařit znovu.

  #9 – 9 September, 2015 at 9:32 pm

 6. Costache's avatar Costache

  Olympijský vítěz a mistr světa Roman Čechmánek taky míval pivovar(Pivovar Čechmánek Zlín).Ochutnával jsem jejich Zlatého Lva.Ale už asi nefungují,mluvilo se o konkurzu...nebo jsem ho v článku přehlédl. Super práce - zajímavé čtivo.

  #8 – 9 September, 2015 at 8:15 pm

 7. pivofil's avatar pivofil

  Zábavné čtení, díky! Poněkud matoucí je i Letohradský Jelen, který navzdory názvu sídlí na východním okraji města Žamberk. A mimochodem tamější Kanec, pokud se nepletu, si říká Žamberecký (nikoli Žamberský). A ještě bych připojil morfologickou vsuvku o velmi produktivní příponě -var, jejíž využití je takřka neomezené. Momentálně 8 (mini)pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Avar a zcela fiktivní Bečvar samozřejmě nepočítaje, stejně tak jako slovenské Topvar, Stupavar a už vůbec ne Wywar...

  #7 – 8 September, 2015 at 2:11 pm

 8. Karel's avatar Karel

  Díky všem za objasnění názvů! Na Clock jsem skutečně zapomněl, to už neokecám :). Janáček by tedy asi skutečně šel spíše do kategorie Sládek-majitel, ale jak říkám, to je dost neostré. Díky i za Beznosku. Ale ten Hubertus...ten mě teda dráždí, to nikdo neví? ;)

  #6 – 7 September, 2015 at 6:19 pm

 9. Zbyněk's avatar Zbyněk

  V anglických jménech postrádám můj oblíbený Clock (Potštejn). Pivovar Mačák se jmenuje po prvním starostovi hodolanského Sokola Tomáši Mačákovi.

  #5 – 7 September, 2015 at 2:40 pm

 10. Jirka's avatar Jirka

  Aha, to jsem netušil, že to máš takhle složité :-) Já jen mohu ještě dodat, co píše o historii Likovský: zpoč. pivovar vlastnil sám F. Janáček, od r. 1917 pak firma "František Janáček a syn, spol s.r.o." a od r. 1931 "Uhersko-Brodský pivovar a sladovna Fr. Janáček a syn, spol s.r.o." Ačkoliv nemusí být název pivovaru totéž co název vlstníka, zde bych se klonil k tomu, že pivovar již tehdá jméno vlastníka nesl, ostatně Likovský sám (známý a občas mě až štvoucí bazírováním na historických názvech) pivovar označuje jako "Janáčkův pivovar". A závěrem bych ještě dodal, že situace, kdy nesl pivovar jméno majitele, byla v té době překvapivě velice vzácná (měly-li tehdy pivovary názvy, dominovaly Městský, Měšťanský, Hraběcí, Obecní, Klášterní, Zámecký apod.). To jen tak na okraj, každopádně jak jsem již psal, je to zajímavá práce a nedivil bych se, kdyby Kryštof dostal doporučeno svým školitelem, aby něco zkoumal také (v zájmu rozvoje kulturní geografie)..

  #4 – 6 September, 2015 at 5:04 pm

 11. Karel's avatar Karel

  Ahoj Jirko, díky za upozornění - kupodivu této skutečnosti jsem si byl vědom a máš pravdu, že je to na pomezí. V kategorii Sládek jsou ale hlavně sládci a majitelé současní (což je skutečně trochu nedomyšlené...). Jinak bych tam musel přidat třeba i legendárního sládka Josefa Grolla, který je ale i známou osobností a v pivovaru Groll navíc nikdy nevařil. Takže tady jde spíš o to, jakým způsobem se jméno do názvu dostalo - pokud už byl pivovar založen se jménem sládka/majitele, patřil by do první kategorie, pokud, jako v případě Uherského Brodu, byl do názvu přidán až nedávno coby odkaz na historii pivovaru, tak bych ho právě řadil spíš do kategorie druhé. A podobných nejasností tam bude určitě víc :)...

  #3 – 6 September, 2015 at 9:43 am

 12. Michal's avatar Michal

  Super analýza, vďaka! Pokiaľ viem, Beznoska bol pomenovaný podľa prezývky miestneho proseckého štamgasta

  #2 – 5 September, 2015 at 10:50 pm

 13. Jirka's avatar Jirka

  Zdravím, zajímavý počin, kdysi jsem zvažoval, že bych dělal něco podobného, ale nedostal jsem se k tomu kvůli práci na historickém atlase. Díky ní alespoň mohu nabídnout jedno drobné upřesnění: Janáček je pojmenován po svém zakladateli Františku Janáčkovi, nikoliv po skladatelovi Leošovi, takže by spíše patřil o skupinu výše.

  #1 – 5 September, 2015 at 7:46 pm

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek