Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

19.8.2019 - (Po)prázdninová aktualizace mapy ČR a prosíme o pozornost, protože po ní nás dělí už jen jeden pivovar od magického počtu pět set, o čemž vás rozhodně budeme (a asi i brzy) informovat! Na číslo 499 nás dostaly pivovary: IndustryBeer Nymburk, NOVETA Český Brod, Šestajovice (všechny kraj Středočeský), Panský pivovar Paskov (Moravskoslezský), Axiom Brewery Prostějov (Olomoucký) a Opočenský pivovar Baron (Královéhradecký). Ještě jsme také změnili status u několika pivovarů, které se dostaly mezi průmyslové (tj. čistě zvýšili výstav nad 10 000 hl/rok) - týká se to Dalešic a Tambora. V příhraničí ani na Slovensku (opět) nic nového, ale u nás je to napínavé, tak sledujte Pivídky!

14.8.2019 - Přidán druhý, závěrečný díl článku o nealko pivu: Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 2. - Ultimátní nealko test.

12.7.2019 - Přidán nový článek o Degustačním souboji pražských a plzeňských pivovarů, který Pivídky organizovaly!

6.7.2019 - (Před)prázdninová aktualizace mapy ČR a příhraničí: přidali jsme pivovary Řevnice (kraj Středočeský), Krodo Beer (Královehradecký), Staré Město (Praha, na místě bývalých Dobřenských), Vlachovo Březí a Čížová (oba Jihočeský). V polském příhraničí jsou nové browary Bury, Cześć Brat! a Pinta. Na Slovensku novinky žádné!

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Stručná historie piva

5.11.2012 slaví Pivídky první výročí svého založení. Po tak dlouhé době se již bezesporu řadíme do historie a můžeme si dovolit bilancovat - proto jsme se rozhodli sestavit pro vás chronologické všeobjímající dějiny piva v datech. A samozřejmě jsme do ní propašovali i odkazy na některé ze svých 46 článků, které jsme až do dneška uveřejnili...

casova_osa.png, 38kB 8.8.9440 př.n.l. Pravěký podnikatel Čutkom uvařil čirou náhodou první várku piva. Někteří badatelé tvrdí, že tak učinil až roku 9438, nicméně je pravděpodobné, že z počátku vařil načerno a dva roky mu trvalo oběhat úřady.
3000 př.n.l. – 30 n.l.

(Tady se poměrně dlouho nic nedělo...)


Pivo je významnou potravinou v Egyptě, hlavním nápojem faraonů, je používáno k léčení různých nemocí a nepovedené várky se obětují bohům. Není divu, že civilizace stojící na takových základech vydržela tři tisíce let.
Přelom 4. – 5. století(Tady to taky nebylo nejzajímavější...)
Byl pořízen první ucelený překlad Bible. Přestože se v této knize chlastá pouze víno a o pivu zde na několika stech stránkách nenajdete ani zmínku, stala se tato publikace bestsellerem a dočkala se řady nových vydání. Taktéž se stala předmětem mnoha parodií, hlavně tedy té naší.622Muhammad odchází z Mekky do Medíny, kde vzápětí zakazuje pít alkohol.822Použití chmele jako suroviny v pivu je porvé zaznamenáno karolínským opatem. Stejný opat také významně přispěl k rozšíření výrazu „ochmelka“.1040Založen nejstarší stále fungující pivovar, německý Weihenstephan.1298Založen, alespoň podle jednoho z mnoha dat, nejstarší nestále fungující pivovar v Čechách, konkrétně na Moravě v Černé Hoře.23.4.1516V Ingolstadtu vstupuje v platnost Reinheinsgebot, neboli zákon o čistotě piva. Německo je na takové zákony vůbec specializováno, dalším zákonem o čistotě se proslaví roku 1935 Norimberk, tentokráte však pivo není zmíněno.


po 1760


Průmyslová revoluce zavádí nové techniky také do vaření piva. Hnůj se do piva dostává již jen náhodou, nikoliv jako běžná součást výrobního procesu.

1802

Založen první ze tří pivovarů, které vyrábí pivo Budweiser. Jak to tak chodí tak právě pivovar, který s jeho vařením začal, dostává ve vzájemném sporu o tuto značku nejvíc na prdel. (O tomto tématu máme rovnou dva články - odkaz na první, odkaz na druhý)
17.10. 1814 Pivní povodeň v Londýně si vyžádala osm mrtvých a desítky ožralých.
5.10.1842 V Plzni byla uvařena první várka tzv. ležáku plzeňského typu, akorát mu tak tehdy ještě nikdo neříkal.
1864 Založen pivovar Heineken, přítel milovníků piva, ochránce pivní tradice a otec renesance pivní kultury v Česku i v Evropě.
23.5.1887 V českém tisku se brojí proti plnění piva do skleněných lahví.
2.2.1892 Odpůrci lahví dostávají krutou ránu, když naturalizovaný Američan William Painter patentuje korunkový uzávěr. Revoluce se ale šíří pomalu, jelikož mu trvá ještě několik dalších let, než vyrobí vhodný otvírák.

24.1.1935

Pivo je poprvé naplněno do plechovek. Tento bohulibý čin umožňuje milionům lidí na celém světě ožrat se i na místech, kde to předtím nebylo možné.

16.4.1971

Věčně nacamraní Britové zakládají, samozřejmě v irském baru, hnutí CAMRA (Campaign for Real Ale). Tato událost odstartovala vlnu zakládání minipivovarů, která se poté stala doslova globálním fenoménem (v současnosti zejména na Kladensku a Českobrodsku).
22.6.1977 Američan Steven Petrosino stanovuje nový rekord ve vypití tupláku na čas na 1,3 sekundy, čímž zcela deklasuje kohokoliv před ním i po něm.
1.1.1993 Rozpadem Československé federace se z českého národa oficiálně stává národ největších pijáků piva na světě s průměrnou spotřebou 150-160 l piva ročně na osobu. Doufejme jen, že se neodhodlají osamostatnit také Bavoři.
1994 Rakouská společnost BBAG vstupuje jako první nadnárodní vlastník na český trh, když kupuje Starobrno. O devět let později se sama dostává pod ochranná křídla Heinekenu (poznámka: společnost i přesto stále existuje).
2002 Čína poprvé předstihla v celkové spotřebě piva USA a stává se největším pivním producentem na světě. Neuhasitelnou žízeň Číňanů nejlépe ilustruje to, že v současnosti již americkou produkci převyšují více než dvojnásobně.
23.5.2003 Redaktoři Pivídek se poprvé ožrali do němoty
5.11.2011 Uvedení stránek Pividky.cz do ostrého provozu. Během prvního týdne se dočkáme zhruba tří návštěv.
5.11.2012 Pividky.cz slaví první výročí. I přes nejisté postoje redakce se náš web pevně usadil v povědomí té nenormálnější části pivní komunity a návštěvnost dosahuje průměrně 100 lidí za den. Dalším historickým milníkem tohoto dne je samozřejmě uveřejnění tohoto článku.

Autor: Jan Bartuška s přispěním znalce pivní historie Kryštofa Materny

Vloženo: 5.11.2012Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek