Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

22.6.2020 - První noví poviroví odvážlivci přibyli v mapě pivovarů ČR: Náměšťský pivovar a Buchťák (kraj Olomoucký), Kos (Brno) a Červený Vlk (Karlovarský). Kromě toho jsme opět aktualizovali webové stránky, kontakty pivovarů atd., abyste věděli, kudy kam. Držme palce a pijme hodně piva, aby pivovary i nadále jen přibývaly, jako v této aktualizaci!

1.5.2020 - Přidána tradiční Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado. Tentokrát se dozvíte něco o soutěžních úspěších zeptopivovaru!

28.4.2020 - K čemu využít karanténu? Třeba k velkému úklidu pivního příhraničí v naší mapě - u českých pivovarů se zatím dramata odehrávají za jejich zavřenými dveřmi, takže tam jsme akorát odebrali Novoměstský pivovar v Praze, který se nám nedopatřením vrátil mezi pivovary otevřené. V příhraničí došlo k největším změnám v Rakousku, vzhledem k jejich rozsahu je zde tentokrát nebudeme uvádět detailněji.

20.4.2020 - Přidána tradiční novoroční bilance, tentokrát s přesahem až do dubna a současné situace: Poslední ‚rekordní‘ bilancování – co přinesl českému pivovarnictví rok 2019?

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Pod pokličkou i pod zátkou: výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado 2017

Tak jako každý rok, i letos jsme pro naše věrné čtenáře a konzumenty připravili výroční zprávu pivovaru Nuselské Hovado. Pravda, tentokrát jsme to nestihli na apríla, jako tomu bylo v minulých letech, ale i první máj je bezesporu den, kdy se hodí pohovořit si o pivu. Přece jenom - svátek práce (tedy nicnedělání), šeříky, láska, láska k pivu, klidně i šeříkovému, Mácha, to byl taky pěknej opilec...vlastně nakonec je snad tato oslava jara k celoročnímu pivnímu bilancování asi vůbec nejlepší termín.

...No dobře, tak abych nekecal, k měsíčnímu zdržení s napsáním výroční zprávy mě nevedly ani tak úvahy nad tím, v kterou roční dobu bude nejvhodnější tuto netrpělivě očekávanou pivní bombu zveřejnit, jako spíš nedostatek invence a nápadů, jak originálně téma podat. Asi jste si všimli, že to je v posledních měsících na Pivídkách vůbec problém, přece jen jsme za nějakých šest let existence (ano, jsme aktivní od roku 2011) uveřejnili skutečně leccos, včetně takových literárních útvarů jako je detektivka, pohádka, harlekýnka, vánoční příběh ve verších, horor, divadelní hra, kalendář, přednáška, článek ze ženského časopisu, sportovní reportáž, politická kampaň (je to vůbec literární útvar??), dystopická sci-fi, fiktivní rozhovor, fiktivní diskuse, dva fiktivní zápisy z jednání, za jeden z nichž nás chtěli dokonce žalovat, pár autobiografií, více historických článků, několik parodií na různé knihy včetně dvou svatých, bezpočet úvah a pivních cestopisů a to jsem ještě určitě na mnohé zapomněl a jsem sám překvapen, jak široce se dá vůbec o tom pivu plkat. Kam tím vším mířím? Inu, není už jednoduché vymyslet něco originálního, snad ještě pornopovídku, ale věřte tomu nebo ne, i o jejím napsání jsem před lety docela vážně uvažoval.

Jak tedy pojmout již tradiční výroční zprávu, abychom se (moc) neopakovali a jak zároveň našim věrným čtenářům, fanouškům a konzumentům co nejvíce přiblížit dění v jejich oblíbeném attopivovaru? Naštěstí v marketingovém oddělení pivovaru sedí, ostatně jak bývá zvykem, chytré hlavy. Pravda, původní nápad na uspořádání dne otevřených dveří se nesetkal s úspěchem, hlavně kvůli obavám, aby někdo skutečně nepřišel a nechtěl nedejbože ochutnávat pivo. Nakonec se však našel rozumný kompromis, který navíc rozšiřuje výše uvedený seznam zparodovaných žánrů o další zářez - fotoreportáž! Nájezdy pivachtivých takyznalců při ní nehrozí, maximálně mi někdo zkritizuje kuchyň - tedy myslím samozřejmě technologickou místnost attopivovaru Nuselské Hovado. Jediná škoda snad je, že nevyšel další ambiciózní nápad tuto reportáž zpracovat ve stylu milostného fotorománu z dívčích časopisů, ale zase po mě nemůžete chtít zázraky.

Před reportáží samotnou ale najdete ještě tradiční souhrn nejdůležitejších cifer o pivovaru:

Hlavní ekonomickoprovozní ukazatele attopivovaru Nusleské Hovado za uplynulé kalendářní oobdobí

 • Uvařeno várek: 10 za kalendářní rok 2016, 10 za období od poslední výroční zprávy, tj. duben 2016 - duben 2017
 • Celkový výstav: 2,225 hl (vzhledem k tomu, že máme od celního úřadu povoleno vyrábět pouze 200 litrů piva za rok, cítím povinnost zdůraznit, že 22,5 litru se "vylilo", mrk mrk...)
 • Meziroční nárůst výstavu: 6,1 % (to je víc jak dvakrát tolik, než v případě skupiny Heineken ČR, pokud tento trend vydrží ještě dalších 469 let, tak si řekneme, kdo koho zažaluje. Mimochodem to jsem skutečně vypočítal a v tu dobu předeženu Heineken s výstavem 2,4 bilionu hektolitrů, to bude sranda).

Přehled várek od poslední výroční zprávy

 • Várka 23: Jiříkovo vidění - polotmavé pšeničné. EPM: 13 %. Hořkost: 30 IBU. Barva: 27,5 EBC.
 • Várka 24: Koala - India Pale Ale. EPM: 14,7 %. Hořkost: 59 IBU. Barva: 12 EBC.
 • Várka 25: Alík - Light Summer Ale. EPM: 8,3 %. Hořkost: 22 IBU. Barva: 12 EBC.
 • Várka 26: Hercule - Belgický Ale. EPM: 15,8 %. Hořkost: 37 IBU. Barva: 15 EBC.
 • Várka 27: Vídeňák - polotmavý ležák vídeňského typu. EPM: 12,9 %. Hořkost: 27 IBU. Barva: 12,5 EBC.
 • Várka 28: Vánoční světlý ležák. EPM: 11,2 %. Hořkost: 33 IBU. Barva: 8 EBC.
 • Várka 29: Kellerbier - světlý ležák bavorského typu. EPM: 13,4 %. Hořkost: 37 IBU. Barva: 12 EBC.
 • Várka 30: Krkavec - tmavý ležák s přídavkem rozmarýnu. EPM: 13,1 %. Hořkost: 28 IBU. Barva: 36 EBC.
 • Várka 31: "30" Narozeninový Kellerbier - světlý ležák bavorského typu. EPM: 13,5 %. Hořkost: 35 IBU. Barva: 12 EBC.
 • Várka 32: Jiříkovo vidění - polotmavé pšeničné. EPM: 13,2 %. Hořkost: 30 IBU. Barva: 18,5 EBC.

Odkazy na výroční zprávy z minulých let:

Fotoreportáž z attopivovaru Nuselské Hovado

Následující snímky sledují veškeré dění v pivovaru při přípravě, vaření a lahvování várky 32, polotmavého pšeničného piva s názvem Jiříkovo vidění, které je založeno na receptu speciálního piva pro nevidomého kamaráda Jirku Pardubského (to jenom, abyste řádně ocenili ten název). Várka byla uvařena 22.4.2017 a stočena 29.4.2017.

Příprava a šrotování

IMG_7501z.JPG, 274kB
Vaření piva je ještě sofistikovanější, než jeho konzumace a vyžaduje na začátku vpravdě vědeckou přípravu (všimněte si, že to vypadá, jako kdybych skutečně nad něčím přemýšlel)

IMG_7507z.JPG, 283kB
Práce začíná už den před samotným vařením přípravou sladu. V tomto pivu tvoří základ tmavý pšeničný a mnichovský slad

IMG_7508z.JPG, 250kB
To je pořád slad, nicméně fotku přidávám kvůli výtečně zachycené kanadské vlajce

IMG_7510z.JPG, 262kB
Sestavování vysoce moderního mlýnku na obilí světoznámé značky "Corona" (to nejsou ti samí, co vyrábí stejnojmenné pivo, aspoň doufám)

IMG_7512z.JPG, 236kB
Umělecká fotka sestavené části skrz nesestavenou část

IMG_7516z.JPG, 250kB
Jak se dalo z předchozích fotografií vytušit, následuje šrotování sladu. Za povšimnutí jistě stojí i stylové oblečení vrchního Hovada, které bude lépe vidět na některých dalších snímcích

IMG_7517z.JPG, 274kB
Pečlivá kontrola granularity našrotovaného sladu

IMG_7518z.JPG, 259kB
...a následná úprava šrotovníku s pomocí šroubovicového adaptačního závitu (je tam prostě na jedný straně taková klička)

Vystírka

IMG_7524z.JPG, 261kB
A přesouváme se do varného dne, 22. dubna. Ráno začíná vystírkou...dobře, to nebyl nejšťastněji zvolený popis, zkrátka slad rozmícháme do vody o teplotě cca 44 stupňů Celsia (v tomto případě) a necháme 10-15 minut rozmáčet.

IMG_7526z.JPG, 248kB
Následně slad rozmícháme a zvyšujeme teplotu přes několik technologických kroků

Vaření a rmutování

IMG_7531z.JPG, 249kB
První pauzu jsme zařadili na cca 56 stupňích. Normálně ani není moc potřeba, ale u pšenice se hodí.

IMG_7535z.JPG, 276kB
Následuje ohřev na první cukrotvornou teplotu, cca 63 stupňů a protože provádíme vaření na jeden rmut, odebereme část sladu do samostatného hrnce (na sporáku) a zbytek udržujeme na pokud možno stálé teplotě pomocí supermoderního, vysoce izolativního materiálu (závěs, na židlích)

IMG_7536z.JPG, 280kB
Odebraný rmut (cca třetina objemu) přivedeme přes pauzu na vyšší cukrotvorné teplotě (cca 72 stupňů) k varu.

IMG_7539z.JPG, 277kB
To je on (ten var). Po něm rmut smícháme se zbylým objemem, čímž se ideálně dostaneme na vyšší cukrotvornou teplotu a necháme odpočívat.

IMG_7541z.JPG, 204kB
Násleuje jodová zkouška zcukření, která ma za cíl zjistit, zda došlo k žádoucímu rozštěpení cukrů tak, aby to kvasinky byly schopné zpracovat.

Zcezování

IMG_7532z.JPG, 206kB
Pokud ke zcukření došlo (jako v tomto případě), přichází na řadu zcezování. Nuselské Hovado používá zcezovačku domácí výroby, tzv. "dvoukýblovku", kterou můžete vidět v rozloženém stavu zde

IMG_7534z.JPG, 215kB
Pokud by se někdo chtěl pustit do domácího vaření, můžu jen doporučit. Je to z asi tak 70 % neustálé mytí, sanitace a uklízení, zbytek tvoří přenášení těžkých břemen a jiné manuální práce. Ale zase to pak můžete zadarmo rozdat kamarádům, známým a u dveří žebrajícím cizincům, kteří vám to ochotně zkritizují.

IMG_7543z.JPG, 224kB
Ale to jsme trochu odbočili, tady je zcezovačka ve složené podobě.

IMG_7548z.JPG, 243kB
Příprava na zcezování, ale tady bych chtěl především upozornit na doplnění mého designového pracovního outfitu tepláky s dvěma elegantními pruhy. Praví muži nosí ADOBAS!

IMG_7552z.JPG, 238kB
Začátek zcezování, jehož výsledkem je čistá sladina, zbavená pevných částic sladu.

IMG_7554z.JPG, 231kB
Během vaření je důležité měření stupňovitosti s pomocí hustoměru, abychom se alespoň přibližně trefili do požadované stupňovitosti konečné (odchylka v řádu desetin je docela běžná).

Chmelovar

IMG_7557z.JPG, 204kB
Sladina se přivede k varu a následuje chmelovar, tedy...no...var s chmelem, že jo. Tady přidáváme chmel natřikrát, což není tak složitá a výjimečná procedura, jak se Gambrinus ve své reklamě na jedenáctku snaží předstírat, prostě se to tam třikrát v určitých časech hodí.

IMG_7562z.JPG, 237kB
Detail chmele, tohle je tuším hořký německý Merkur, kromě něj byl na druhé a třetí chmelení použit taktéž německý Saphir.

Chlazení

IMG_7563z.JPG, 228kB
Po chmelovaru se musí dílo (teď už mladina) co nejrychleji zchladit. K tomu používám průtokový chladič mladiny taktéž vlastní výroby z topenářské trubky, na který jsem teda náležitě hrdý...

IMG_7565z.JPG, 253kB
Chladící zázrak v praxi, jedinou nevýhodou je, že aby se člověk dostal z kuchyně, musí hrát limbo pod hadicemi. Všimněte si, jaký je všude bordel, to je na vaření piva také poetické.

IMG_7568z.JPG, 247kB
Po zchlazení mladiny na zákvasnou teplotu ji přelijeme do kvasné nádoby (tento proces má ještě své mouchy, dost se při tom nadělá a takové přelévání z výšky mladině taky nedělá dobře)

IMG_7571z.JPG, 221kB
Opět něco meju, celkem klasická činnost

IMG_7573z.JPG, 233kB
Taková vsuvka hlavně pro pokročilé: odebírání "Speisse", neboli nezakvašené mladiny, kterou při lahvování vrátím zpět do plně prokvašeného piva a použiji tak pro karbonizaci v láhvi. Mám s touto celkem neobvyklou metodou výborné zkušenosti a mohu ji jen doporučit jako alternativu k přidávání cukru, nebo nedejbože k hlídání přesné hodnoty prokvašení, při které stáčet, což je nejen neuvěřitelně náročné, ale hlavně i dost nepřesné.

Zakvašení

IMG_7574z.JPG, 233kB
Zakvašování mladiny - většinou kvasnice rozkváším, ale teď jsem měl k dispozici dva procházející balíčky WB-06, tak jsem to tam šoupnul bez zbytečných cavyků rovnou (a vykvasilo to taky skvěle...).

IMG_7576z.JPG, 223kB
Zakvašeno, hotovo! (Kdyby to někoho zajímalo, tak na snímku už pouze leju vodu do kvasné zátky)

IMG_7578z.JPG, 250kB
No tak hotovo...musí se to ještě uklidit, to zase jo. Tady používám vysoce sofistikovanou metodu vysokotlakého čištění proudem vzduchu, když jako blbec foukám do chladiče, abych z něj dostal vodu.

Chlastání

IMG_7579z.JPG, 253kB
Jak jistě každý domovarník potvrdí, k vaření piva neodmyslitelně patří popíjení předchozích úspěšných (no a vlastně i nepodařených) várek. Všimněte si originálního půllitru, stejně jako v případě trička dárku od kamarádů a vděčných konzumentů Nuselského Hovada, kterým tímto děkuji!

IMG_7581z.JPG, 256kB
Nuselské Hovado (3x).

Lahvování a zátkování

IMG_7584z.JPG, 247kB
A teď skok o týden dopředu, na lahvování prokvašeného "zeleného" piva!

IMG_7586z.JPG, 236kB
Všimněte si, že abych vás příliš nemátl, vzal jsem si na tuto činnost stejný outfit, jako na vaření samotné, vlastně jsem v tom pro jistotu celý týden i spal a chodil do práce.

IMG_7588z.JPG, 252kB
Opět pro pokročilé: narozdíl od toho, co někteří tvrdí, sbírám u svrchně kvašených piv deku akorát na konci a nemám s tím žádný problém. Pochybuji i o přínosu průběžného sbírání pro spodně kvašená piva, ale tam to tak nějak ze setrvačnsoti dělám pořád.

IMG_7589z.JPG, 230kB
Přidávání Speisse, o kterém se zmiňuji i výše.

IMG_7596z.JPG, 253kB
A konečně samotné stáčení! Tady na té fotce skoro i vypadám, jako že vím, co dělám. Omluvte nicméně sníženou kvalitu účesu.

IMG_7599z.JPG, 236kB
Zátkování. Zde používaná zátkovačka je neuvěřitelný technologický pokrok od mého prvního nástroje tohoto typu, do kterého se muselo mlátit kladivem, což jistě i laik pozná, že asi není ideální.

IMG_7598z.JPG, 235kB
Část nalahvovaného výsledku.

IMG_7602z.JPG, 189kB
A tento krásný kvasnicový koláč zbyde po stočení v kvasné nádobě - no není to pěkné? No, asi není, ale pro domovarníka to má zvláštní kouzlo.

etiketa_varka_32z.png, 406kB
A takhle vypadá etiketa představené várky 32, Jiříkova vidění. Díky a těším se u další výroční zprávy!


Etikety pivovaru Nuselské Hovado ke stažení, várky 21-32 - archiv .rar (pozor, má 73 MB)Autor: Jan Karel Bartuška (vrchní Hovado)

Vloženo: 1.5.2017Komentáře (4)

Od nejnovějšíhoOd nejstaršího

 1. pali's avatar pali

  už to nosim v hlavě dlouho, literatura nakoupená, weby projité, ale furt jsem měl za to, že se to v bytě nějak moc nedá, je třeba tamto a toto...a ono v pohodě dá. dík za povzbuzení, ty kydy zasvěcenců na netu jsou někdy spíš odrazující. tohle jsem potřeboval - zvládne to každé solidní hovado.

  #1 – 5 May, 2017 at 12:15 pm

 2. Karel's avatar Karel

  Díky, určitě budu rád, pokud přispěju k rozšíření řad domovarníků! Určitě to není v bytě vůbec žádný problém. Řekl bych, že limit je samozřejmě objem nádob, které máte k dispozici a potom i možnosti kuchyně, víc, jak 30 litrů už se na normálním sporáku těžko přivádí k varu, ale já dělám běžně kolem 20 až 25 a to je ok. Na začátek je také dobré nepodcenit vybavení, je to obrovský rozdíl s ušetřeným časem a nervy. Ale není na to potřeba nic světoborného, pohodlný základ pro vaření ze základních surovin je: mlýnek na obilí, pokud chcete šrotovat, dostatečně velký hrnec, zcezovačka (tu bych zvlášť zdůraznil, když budete potřebovat, popíšu podrobněji třeba domácí výrobu své "dvoukýblovky"), fermentační nádoba, hustoměr, přesný teploměr, kvasná nádoba. Fakt pomáhá i ve článku uvedený chladič, ale víc, než 20 várek jsem chladil bez něj ve vaně a taky to šlo. Zní to, že je toho dost, ale není to tak hrozné. Tak přeju hodně úspěchů a klidně napiště a rád poradím i dál.

  #2 – 5 May, 2017 at 12:41 pm

 3. Karel's avatar Karel

  Dnes jsem přidal, podobně jako do výročních zprávách z minulých let, etikety pro sběratele ke stažení. Jiný způsob bohužel nenabízím, etikety poslat nemůžu, protože je ani nemám všechny vytištěné k dispozici.

  #3 – 24 May, 2017 at 7:51 pm

 4. Kožak's avatar Kožak

  Pali: Vůbec se vaření v bytě neboj! Ale jak píše Karel, není dobré podcenit výbavu. V podstatě asi nejpodstatnější a na prostor nejnáročnější je ležácká lednice a spilka ( pokud celeoroční vaření ). Trvalo mi to nějakou dobu, ale dnes už konečně mám lednici 140cm kam spolehlivě uložím 5ks 18l kyvet, s vnitřním výčepem a malý mražák pro tyto účely kustomizovaný ( externím čidlem řízený kompresor )na spilku. Ten je nad lednicí a zabudováno ve skříni na míru, tedy nic nehyzdí, kdo neví, vůbec netuší :). na samotné vaření v podstatě potřebuješ jen 2x hrnec ( já dělám 18-20l várky tedy mám 27l a 50l hrnec ) a nějakou vhodnou nádobu na kvaššení ( já mám 35l plastový barel s víkem pro primární kvašení a plastovou bednu s víkem pro sekundární kvašení se studeným chmelením - ta se vejde do té spilky ). Pokud más tolerantní partnerku, která tak nějak snese ten spíše upatlaný nepořádek ( od sladiny apod. ) je to OK. A samo 7-12h na vaření :D Tak šup do toho!

  #4 – 31 May, 2017 at 5:40 pm

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek