Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

22.6.2020 - První noví poviroví odvážlivci přibyli v mapě pivovarů ČR: Náměšťský pivovar a Buchťák (kraj Olomoucký), Kos (Brno) a Červený Vlk (Karlovarský). Kromě toho jsme opět aktualizovali webové stránky, kontakty pivovarů atd., abyste věděli, kudy kam. Držme palce a pijme hodně piva, aby pivovary i nadále jen přibývaly, jako v této aktualizaci!

1.5.2020 - Přidána tradiční Výroční zpráva pivovaru Nuselské Hovado. Tentokrát se dozvíte něco o soutěžních úspěších zeptopivovaru!

28.4.2020 - K čemu využít karanténu? Třeba k velkému úklidu pivního příhraničí v naší mapě - u českých pivovarů se zatím dramata odehrávají za jejich zavřenými dveřmi, takže tam jsme akorát odebrali Novoměstský pivovar v Praze, který se nám nedopatřením vrátil mezi pivovary otevřené. V příhraničí došlo k největším změnám v Rakousku, vzhledem k jejich rozsahu je zde tentokrát nebudeme uvádět detailněji.

20.4.2020 - Přidána tradiční novoroční bilance, tentokrát s přesahem až do dubna a současné situace: Poslední ‚rekordní‘ bilancování – co přinesl českému pivovarnictví rok 2019?

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Fiktivní pivní diskuse v roce 2025 aneb Proč musíme být pořád s něčím nespokojení?

Opakujeme to minimálně v polovině všech našich příspěvků, takže to možná začíná být nuda, ale stejně to řeknu. Žijeme možná v nejlepší pivní době v historii. Po nějakých 150 letech vytrvalého poklesu počtu pivovarů nastal jejich až neuvěřitelný boom, tažený zejména zakládáním malých, osobitých pivovárků. Některé experimentují, některé se drží tradic, některé sice moc netuší, co vlastně chtějí, ale všechny vaří pivo originální. K tomu začínají po období pro ně doslova tragickém ožívat i střední pivovary, z nichž některé experimentují (o něco méně, než minipivovary), některé se drží tradic (o něco více, než minipivovary) a některé sice moc netuší, co vlastně chtějí (dost podobně jako minipivovary), ale i tak všechny nabízí pivo jak s puncem originality, tak i profesionálního přístupu. No a do toho nemůžeme zapomenout ani na největší hráče. Příliš neexperimentují, o tom, jak se drží tradic by se dalo polemizovat, o tom, že někteří moc netuší, co vlastně chtějí polemizovat netřeba, nicméně i tyto značky prožívají období stabilizace a jistého návratu ke klidnějšímu, více strategickému uvažování nad vlastním vývojem.

Žijeme zkrátka v době, kdy si každý může z pivní nabídky vybrat to, co mu vyhovuje. Pokud nežijete přímo na vesnici, kde je jediná hospoda a další až v údolí o 10 kilometrů dál, stačí vám prostě změnit lokál a najít si to pivo, které chutná právě vám. Řekli byste tedy, že pivaři u nás budou spokojeni s tímto před deseti lety nikým neočekávaným pivním rájem? Tak to zas ne. To bychom asi nebyli v Česku, abychom si nenašli něco, na co si postěžovat. Já kupříkladu si teď budu stěžovat na nespokojené české pivaře. Ti si zase, po krátkém zmatečném období někdy před pěti lety, kdy volali po vzniku minipivovarů a byli zaskočeni tím, že tyto začali opravdu vznikat (tudíž najednou rychle nevěděli, na co si stěžovat) si také opět našli něco, na co se dá nadávat. Jsou to překvapivě právě minipivovary, jejich údajná klesající úroveň, zběsilé experimentování, podnikatelské záměry, evropské dotace a mnoho dalšího, co nyní některé diskutéry na pivních webech rozčiluje nejvíc. Protěžovanou skupinou se tak staly hlavně střední pivovary a překvapivě začínají být brány na milost i velké skupiny. Neříkám, že je to všeobecný trend, ale objevuje se čím dál tím častěji a tak mě inspiroval k napsání toho, jak by taková fiktivní webová diskuse pivních znalců, dotažená do absurdity, mohla vypadat v roce 2025*.


* Tady musím velice důrazně upozornit na to, že tato fiktivní diskuse není v žádném případě míněna osobně ať už vzhledem k pivním webům, nebo konkrétním uživatelům, kteří na ně přispívají. Jelikož jsem inspiraci čerpal především z webu Pivni.info, který má u nás největší internetovou komunitu diskutérů, je i má diskuse částečně stylizovaná do podoby / způsobu diskusí právě na tomto webu. Ale rozhodně tak nechci nijak útočit ani na Richarda „Chodyho“ Chodoru, který web vede velice dobře a poslední dobou se mu daří i dosti zkulturnit právě diskusní sekce, tak ani na konkrétní diskutéry na tomto webu, kteří jsou ve své většině rozumní. Jména použitá dole jsou proto smyšlená, nemají odkazovat stylem ani nickem na nějaké konkrétní předobrazy a pokud se i tak bude někdo cítit osobně uražen, tak už tedy opravdu nevím.


Poznámka: pravopisné chyby v textu níže jsou (většinou) záměrné. V textu výše ne, tam se jedná o blbost autora.

23.05.2025: Internetová diskuse: Nové pivovary?

Pedro:

Tak pry bude zas dalsi minipivovar v Prerove. Becvar, otevreni se ceka koncem kvetna.

Eurodog2000:

Ježiš, takže další? Kolik už to tam teďka je?8?10? Nějak sem to přestal sledovat...

Pana:

To Eurodog2000: tohle je desátej. Ale máš pravdu, že sledovat to nemá moc cenu. Jediný, co se vPřerově dalo pít, byl Zubr, než ho zavřeli. Od tý doby je to hrůza.

Pedro:

Souhlas. Jedine co se tady v okoli ted da, je Litovel. Bohuzel v Prerove se uz nikde netoci, maji to tady zajistene ty mistni minisracky. Ale v Rokytnici jeste je. Nastesti primo v Prerove mame taky jeste jeden Gambrinus, to je aspon nejaka zaruka, kdyz se clovek nechce pos*at :D...

Solista:

To tam máte ještě dobrý...to já byl teď zas po dlouhý době v Plzni...z mini se tam nic pít nedá, tak jsem si řek, že si dám Prazdroj, u nás v Benešově už se točenej nesežene...sháněl sem ho kolem nádraží – v nádražce Purkmistr, v dalším asi pěti hospodách Lochotín, Lenoch, Ilgner, Boršák...na Spilce měly zavřeno, pro nezájem už mají jenom víkendy, pátek a středu...musel sem jet, takže nakonec sem si zas odvez akorát lahváče :(...

KruskyLover:

tohle je fakt hrozný. to máme jenom letos už dalších 40 mini, takhle tu tisícovku dáme ještě letos. ale kdybyste počítali ty, co se dají pít, tak na to stačí prsty jedné ruky, achjo :(.

Jolly_Poker:

Jo prsty jednz ruky u manuelně nešikovnýho dřevorubce :DDDDD

Mira Suran:

Cozpak to mnozstvi by me nevadilo, ale to zbesily experimentovani...Jeste kolem roku 2005 -2010 se clovek nemusel bat prijit do hospody a vedel, ze dostane klasicky cesky lezak, kde nebude prekvapeny chuti. To uz ti dneska nabidnou jenom velky znacky, tech par strednich, ktery se toho drzi a mozna tak 10-20 mini, ostatni to maj samy Maibock, APA, Steam lager, gruit, dunkelweizen, IIPA a co ja vim co dal. Navic to vetsinou neumej a i kdyz se jim to nnahodou povede, clovek si da jedno a ma dost. Ten pocit zajit si do hospody a dat si deset desitek mi hrozne chybi.

KruskyLover:

jj, pravdu máš, jako vždycky ;). nejhorší je ta jejich dominance. teď máš prostě v každý vesnici buďto vlastní pivovar, nebo to vezou z vedlejší dědiny. když si chceš dát normální pivo /gambrinus,budvar,ostravar.../ tak na něj prostě nenarazíš. ještě jakžtakž výběr je ve větších městech, ale co já mam z Fulneka jezdit do Ostravy na ostravar vždycky, když dostanu chuť na pořádný pivo...a v okolí mám akorát 20 minipičovarů :)

PivniGeek:

Dobřes to napsal Míro. Já připojím jednu osobní zkušenost. Byly jsme s manželkou na dovolený v Holandsku. Řeknu vám, připadal jsem si tam mnohem líp, než tady. Pivo sice tak 20-30 eurupií, ale zase ať člověk přišel do jakýkoli hospody – na severu, na jihu – všude věděl, že dostane ten samý Heineken, jeden druh. V jednoduchosti je krása. To by měly ty naši experimentátoři vědět.

Blondina:

TO ZNI DOBRE. JENOM VIC TAKOVYCH EUROPIV I U NAS A BUDEM V POHODE!!!!!!!

Mira Suran:

To PivniGeek: Jo, Nizozemi, tam se taky chystam za pivem. Pry tam maji jen 150 pivovaru, tam je ty maly potvory jeste nedostali! Skoda, ze u nas Heineken vsechno zavrel, ke konci to bylo to nejlepsi na trhu, krasne unifikovana chut. Kdo to drzi tedka – Staropramen krach, Budvar a Ostravar to brzo ceka, Gambrinus sice vydrzi, ale nebyt vyvozu do Afriky, tak už jde taky do kytek...

PivniGeek:

Jo :(((. Nebýt středních a těch velkých, tak už pánové ani nevíme, jak správné pivo vlastně chutná. Když si vzpomenu, jak jsme to tehdy kolem 2010 naivně vítaly, tak bych si skoro nařezal :).

Jarunka:

Vážení, já bych nebyla tak pesimistická. Tak Gambrinus se určitě udrží, pak máme ještě Budvar, Ostravar, Litovel, Kozla...toho, co se dá pít, je tak kolem dvaceti značek. A když člověk hledá, tak si to svoje najde. Jasně, někdy musíte do většího města...ale třeba u nás ve Strakonicích u Vlka jsme tak dlouho šili do hospodskýho, až si dal pro nás znalce na přítoč polský Žywiec. Takže přece jenom můžeme i my pivaři něco změnit, hlavně neztrácet naději!

Eurodog2000:

Jarunka má recht. Stačí se podívat do Anglie.Tam to všechno před 50-ti lety začalo a teď už tam počet pivovarů zas dramaticky klesá a vrací se k těm velkejm. Takže třeba se i my dožijem toho, že budeme mít zase jenom pár desítek velkejch značek a člověk se nebude bát, co mu zas přistane na stole za experiment šílenýho domovarníka...

Pedro:

To Eurodog2000: Jo Jirko nezbyva nez doufat :)))))

Autor: Jan Bartuška

Vloženo: 17.5.2015Komentáře (1)

Od nejnovějšího Od nejstaršího

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek