Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

19.8.2019 - (Po)prázdninová aktualizace mapy ČR a prosíme o pozornost, protože po ní nás dělí už jen jeden pivovar od magického počtu pět set, o čemž vás rozhodně budeme (a asi i brzy) informovat! Na číslo 499 nás dostaly pivovary: IndustryBeer Nymburk, NOVETA Český Brod, Šestajovice (všechny kraj Středočeský), Panský pivovar Paskov (Moravskoslezský), Axiom Brewery Prostějov (Olomoucký) a Opočenský pivovar Baron (Královéhradecký). Ještě jsme také změnili status u několika pivovarů, které se dostaly mezi průmyslové (tj. čistě zvýšili výstav nad 10 000 hl/rok) - týká se to Dalešic a Tambora. V příhraničí ani na Slovensku (opět) nic nového, ale u nás je to napínavé, tak sledujte Pivídky!

14.8.2019 - Přidán druhý, závěrečný díl článku o nealko pivu: Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 2. - Ultimátní nealko test.

12.7.2019 - Přidán nový článek o Degustačním souboji pražských a plzeňských pivovarů, který Pivídky organizovaly!

6.7.2019 - (Před)prázdninová aktualizace mapy ČR a příhraničí: přidali jsme pivovary Řevnice (kraj Středočeský), Krodo Beer (Královehradecký), Staré Město (Praha, na místě bývalých Dobřenských), Vlachovo Březí a Čížová (oba Jihočeský). V polském příhraničí jsou nové browary Bury, Cześć Brat! a Pinta. Na Slovensku novinky žádné!

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Univerzální pivní kalendář aneb Každý den je co slavit

V redakci jsme si lámali hlavu nad tím, proč neměl náš kalendář na rok 2013 žádný širší ohlas. Nad devátým pivem jsme se shodli, že naše čtenářská obec jsou samí alkoholici a že je jim tudíž jedno, kolikátého zrovna je, protože chlastají neustále. Mě však toto vysvětlení (spolu se silnou nevolností) nedalo spát a tak jsem se rozhodl nabídnout čtenářům kalendář, který je snad uspokojí více. Má úvaha byla, stejně jako většina mých úvah, prostá - z vlastní zkušenosti nejlépe vím, že každý den je důvod si připít, jenom je někdy těžké vymyslet čím a na co. A právě s tím vám následující kalendář pomůže. A ačkoliv stále není kompletní, má ještě alespoň jednu zásadní výhodu - je použitelný univerzálně i do dalších desetiletí.Leden

1. leden - jakékoliv nealkoholické pivo, ať vám novoroční předsevzetí už nikdy nepít vydrží alespoň den.

6. leden: U Tří Králů

17. leden: U Fleků – výročí propuknutí aféry Billa Clintona (1998). Ostudu si tento politik uřízl zaslouženě – minimálně je to pro něj poučení, aby si lépe vybíral. Nejenom, že nebyla Monica Lewinská žádná krasavice, navíc si ani neuměla pořádně vyprat.

Únor

2. únor: Perun (Pivovar Janáček) – na Hromnice je třeba přivolat tohoto boha co možná nejhlasitěji a tak budou hromy znít po celém záchodě. Do Peruna!

Březen

Začátek března: Matějská pouť - Poutník.

Březen: Staročech (Nymburk) – po požití tohoto pivního nápoje vám bude přinejmenším stejně těžko, jako členům stejnojmenné víceméně totálně neúspěšné strany (zánik brezen 1918) v dobách tuhého Bachova absolutismu.

21. březen: Platan – Mezinárodní den lesů. Věřte či ne, den oficiálně uznávaný Spojenými národy. Doporučujeme zajít do nějaké pěkné zahrádky v lesích.

Duben

Jaro 2014: Nová Paka – pohyblivý svátek, který připadá vždy na nejvýznamnější volební den v roce, tedy pro rok 2014 na volby našich nových zástupců ve Sněmovně.

První neděle po prvním jarním úplňku: Opat, klášterní pivovary Břevnov, Strahov, Želiv, Klášter – na Velikonoce zapomeňte na barvivem dotvářená zelená či rudá piva. Na nejvýznamnější křesťanský svátek je třeba ukončit půst nějakým hlubším douškem duchovna.

7. Duben: U Bulovky – mezinárodní den zdraví je třeba oslavit pivem ve stínu nemocnice. Hlavně to s tou péčí o tělo nepřehánět!

10. duben: Mamut – výročí narození Eduarda Štorcha (1878), jehož hrdinové stejnojmenné pivo lovili.

15. duben: výročí potopení Titanicu (1912) - Parník.

Květen

3. květen: Gambrinus/Primus – Plzeňské pivovary nám na tento den přichystali těžký dvojboj. Přestože jméno Gambrinus vzniklo pravděpodobně zkomoleninou jména brabantského vévody Jana Primuse, u piva je vývoj spíše obrácený a unikátní receptura Primusu vděčí za svůj vznik zkaženým várkám Gambrinusu. Nejen vévoda brabantský by z toho měl smrt, naštěstí zemřel tento den již v roce 1294.

4. květen: Svatý Florián – ačkoliv se tento svatý utopil chudák ve vodě (304), nechceme tím ani v nejmenším nic naznačovat o kvalitě stejnojmenného piva.

14. květen: Karel IV – literatura se nás sice snaží přesvědčit, že tento český král pil hlavně víno, ale nenechte se mýlit, chlastal v podstatě všechno, co teklo. Takže pokud si na jeho narozeniny (1316) připijete pivem s jeho jménem, nemůžete šlápnout vedle. Tedy dokud nikam nepůjdete.

Polovina května: Vítek z Prčice – i na pochod Praha-Prčice je třeba mít pořádný cíl. I když, 70 kilometrů do pivovaru už vyvolává u slabších povah otázku, jestli to není trochu daleko.

19 květen: Balkán – výročí počátku zániku Jugoslávie (1991, referendum o nezávislosti Chorvatska). Hlavně se v pivovaru v Uherském Brodě nenechte příliš strhnout rekonstrukcí těchto událostí, aby pak nebyla třeba celková rekonstrukce.

31. květen: Pravý bavorský Rauchenbier, případně alespoň český Nakouřený Švihák je na den bez tabáku nutností.

Červen

3. červen: Černá Hora – připijte si na nezávislost této balkánské republiky (2006).

13. červen: den holubářství oslavte přímo s oslavenci U Holubů.

14. červen: Rebel – narození profesionálního buřiče Che Guevary (1928). Toto pivo způsobí malou revoluci i ve vašich střevech.

23. červen: Svatý Ján – pivo jako dělané na svatojánskou noc. Možná po něm budete mít i nějaký ten sen.

28. červen: Ferdinand – výročí zabití následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este (1914). Výběr konkrétního piva benešovský pivovar značně usnadňuje – objednávejte Sedmi Kulí, jako v Sarajevu.

30. červen: Granát – Den ozbrojených sil České republiky.

Červenec

2. červenec: Matuška – výročí Waldova narození se musí zapít stylově.

3. červenec: Janáček – výročí narození (1854) světoznámého skladatele. Světově proslul zejména na Ostravsku. Nyní se ovšem jeho jméno šíří i z Uherského Brodu.

3. červenec: U bojiště 1866 – zde již není co dodat, pivo připomíná bitvu u Hradce Králové i jménem, doufejme, že chuťově to taková katastrofa nebude.

Srpen

5. srpen: Kahan – výročí velkého závalu v Chile se šťastným koncem (2010). Tito nefalšovaní hrdinové vydrželi bez piva 69 dní! Nemluvě, při spatření tohoto čísla, o ženách.

8. srpen: na den kočkek si dejte jednoho Kocoura, dvě U dvou Koček nebo si zajděte do pražské restaurace Monarch, kde ale Kočku už zastřelili.

Září

1. září: Stará škola – zahájení školního roku. Odložte děti pod dohled státu a zpět do lavic!

6. září: Zagorka (Bulharsko) – pivo jako stvořené pro oslavu narozenin stálice naší hudební scény Haničky Zagorové.

15. září: Radegast – tento sympatický Bůh má sice sochu, ale žádný přesně daný sváteční den, což je škoda. Zajeďte si alespoň do Nošovic, kde se jeho den slaví z nějakého důvodu 15. září.

17. září: Hubertus – neoficiální a v podstatě nikým nedodržovaný den módy. Abychom se drželi terminologie, hubertus mu dá definitivně na frak.

28. září: Svatováclavský pivovar – patron české země, svatořečen již tři roky po svém zavraždění (929 nebo 935, to si vyberte) se plného uznání dočkal až roku 2006 s otevřením tohoto pivovaru.

29. září: Konrád – výročí zabrání Sudet (1938).

Poslední týden v září: Marína – mezinárodní den námořnictva.

Říjen

1. říjen: Svatokopecké pivo – výročí založení kostela (1679) na Svatém Kopečku každoročně oslaví poutí tisíce lidí. Přestože drtivá většina chodí ke kostelu, my doporučujeme spíše nedaleký pivovar.

4. říjen: Velkopopovický Kozel, Žamberský kanec či Zubr aneb den zvířat.

5. říjen: Plzeňský Prazdroj – žerty stranou, i když se této značce stále častěji spílá do chemiček, přece jenom není důstojnějšího nápoje na oslavu výročí uvaření první várky piva plzeňského typu (1842).

2. říjnová neděle: Velká pardubická steeplechase - vsaďte na Koníčka.

16. říjen: Zlatý Bažant (Slovensko) – zahájení lovecké sezony na tuto pernatou zvěř. Pivo je povoleno pít po celý rok i bez loveckého lístku.

16. říjen: Biovar – na den zdravé výživy je třeba se stravovat skutečně zdravě. Deset kousků tohoto piva a jste jako rybičky.

28. říjen: Královský pivovar Krušovice – oslavte konec monarchie v Čechách pivem od Heinekenu jako trvalou připomínkou absolutistického útlaku.

28. říjen: Magnát – výročí narození Billa Gatese (1955).

Listopad

1. listopad: Votrok – připomínka zrušení nevolnictví v Čechách (1871) skrz ranní nevolnost, kterou po tomto pivu dostanete.

7. listopad: Podkováň, Victor – na připomenutí památné říjnové (listopadové) socialistické, každopádně však velké revoluce je třeba si zajít do některé s piváreň, které zachránil či financoval ruský kapitál. Karl Marx by měl radost a třeba by napsal i pokračování svého bestselleru.

9. listopad: U Richarda – marně jsem si lámal hlavu, kdo je nejslavnějším nositelem tohoto jména – některý z anglických králů různých číslovek, skladatelé Wagner a Strauss, herci Burton, Gere a Chamberlain, politici Nixon či Cheney (na které nejvíce seděla přezdívka „Dick“), miliardář Branson? Nakonec to celkem bez debat vyhrála gorila z pražské ZOO (*1991).

14. listopad: U medvídků, Berounský Medvěd – výročí zastřelení posledního medvěda na Šumavě (1856). Tato sympatická šelma však přežívá v našich srdcích a po navštívení těchto pivovarů po jistou dobu i v našem žaludku.

17. listopad: Bakalář, Magistr – na den studenstva se může vysokoškolským titulem pochlubit každý, alespoň na etiketě. Hlavně to ale s tím studiem nepřežeňte, deset titulů z vás může navzdory všem předpokladům udělat blekotající trosku.

17. listopad: Bon – jako připomínka minulého režimu a jeho unikátních zahraničně-obchodních metod.

19. listopad: Samson, aneb jediná zmínka o pivu v Bibli. Na zahrnutí dne Bible do tohoto kalendáře to taktak stačí.

21. listopad: Strakonický Dudák – na výročí premiéry této hry (1847) se nedá přijít jinak než řádně posilněn tímto nektarem, případně Nektarem. Pánské publikum jistě rádo uslyší, že hra má podtitul Hody divokých žen – a skutečně, takové dudy jste určitě ještě neviděli.

30. listopad: Primátor – i mimopražští při pití tohoto piva dobře pochopí, proč je den odstoupení bývalého primátora Pavla Béma (2010) ku slavení. Už po prvním loku ho budete mít dost a ještě se ho taky rádi zbavíte.

Prosinec

Skotský adventní kalendář
Na prosinec si nezapomeňte připravit adventní kalendář. Inspirace ze Skotska.

2. prosinec: Slavkov – na výročí bitvy je třeba se nejprve řádně posilnit. Třeba potom na následné rekonstrukci uvidíte šest císařů.

17. prosinec: výročí prvního letu bratří Wrightů (1903) - Lety.

23. prosinec: Dačický – původní nositel tohoto jména (*1555) byl ožrala, který nikdy nepracoval a jediné, co dělal, bylo, že sem tam něco napsal. Čili celkově velice sympatická postava.

24. prosinec: Jakýkoliv sváteční ležák.

31. Prosinec: Zbytky svátečního ležáku od Vánoc. Hlavně to moc nemíchat.


Autor: Jan Bartuška

Vloženo: 17.4.2013Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek