Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

5.2.2017 - Ani letos jsme nezapomněli na naše tradiční novoroční (tedy už spíš únorové) bilancování vývoje na českém pivním trhu v loňském roce: Na Hromnice o pivovar více, aneb opožděné novoroční bilancování Pivídek.

5.2.2017 - Dnes jsme také aktualizovali mapy ČR (včetně příhraničí) i Slovenska: V ČR vznikly Pivovar Hluboká (kraj Jihočeský), Kunčice (Moravskoslezský) a Grádo, již čtvrtý pivovar v moravském Tišnově a okolí! Na Slovensku bohužel pouze zanikla banskobystrická Perla, první restaurační minipivovar na Slovensku vůbec. V polském Žywci potom vznikla druhá alternativa místnímu polskému molochovi - Browar Zapanbrat. A konečně v Dolních Rakousích přibyly pivovary Holy Bräu a Braugut.

30.1.2017 - Dnes jsme byli v sekci Technet na portálu idnes.cz zařazeni mezi pět zajímavých webů týdne, čehož si samozřejmě velmi vážíme (jsme teda až na konci, ale i tak dobrý!).

1.1.2017 - Novoroční zevrubná aktualizace našich map ČR i Slovenska - kromě mnoha dílčích oprav nové pivovary Čechovka (Vysočina), Kozojedy (Plzeňský kraj), Baran (Banská Bystrica) a tři v německém příhraničí: Budenschuster, Budenschuster, Böhmerwald Brauwerkstatt a Roland Rosner. Naopak odebíráme zavřené pivovary Lukov, Galant, Šitbořice a německý Ploss. A ještě změny zařazení pivovarů - hranici ročního výstavu 10 000 hl překročili a do kategorie průmyslových se dostali Únětice a Kout, opačným směrem mezi "minipivovary" putují Herold, Podkováň a slovenský Kaltenecker.

24.12.2016 - I letos přejeme všem čtenářkám a čtenářům Pivídek štastné a klidné svátky a hodně piva nejen na štědrovečerním stole. Jak jste si určitě všimli, fungují Pivídky zhruba poslední rok v trochu omezeném režimu, což ale neznamená, že na ně úplně kašleme. Znamená to ale třeba, že letos poprvé nebude bohužel žádný pivní kalendář. Více informací na Facebooku.

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Univerzální pivní kalendář aneb Každý den je co slavit

V redakci jsme si lámali hlavu nad tím, proč neměl náš kalendář na rok 2013 žádný širší ohlas. Nad devátým pivem jsme se shodli, že naše čtenářská obec jsou samí alkoholici a že je jim tudíž jedno, kolikátého zrovna je, protože chlastají neustále. Mě však toto vysvětlení (spolu se silnou nevolností) nedalo spát a tak jsem se rozhodl nabídnout čtenářům kalendář, který je snad uspokojí více. Má úvaha byla, stejně jako většina mých úvah, prostá - z vlastní zkušenosti nejlépe vím, že každý den je důvod si připít, jenom je někdy těžké vymyslet čím a na co. A právě s tím vám následující kalendář pomůže. A ačkoliv stále není kompletní, má ještě alespoň jednu zásadní výhodu - je použitelný univerzálně i do dalších desetiletí.Leden

1. leden - jakékoliv nealkoholické pivo, ať vám novoroční předsevzetí už nikdy nepít vydrží alespoň den.

6. leden: U Tří Králů

17. leden: U Fleků – výročí propuknutí aféry Billa Clintona (1998). Ostudu si tento politik uřízl zaslouženě – minimálně je to pro něj poučení, aby si lépe vybíral. Nejenom, že nebyla Monica Lewinská žádná krasavice, navíc si ani neuměla pořádně vyprat.

Únor

2. únor: Perun (Pivovar Janáček) – na Hromnice je třeba přivolat tohoto boha co možná nejhlasitěji a tak budou hromy znít po celém záchodě. Do Peruna!

Březen

Začátek března: Matějská pouť - Poutník.

Březen: Staročech (Nymburk) – po požití tohoto pivního nápoje vám bude přinejmenším stejně těžko, jako členům stejnojmenné víceméně totálně neúspěšné strany (zánik brezen 1918) v dobách tuhého Bachova absolutismu.

21. březen: Platan – Mezinárodní den lesů. Věřte či ne, den oficiálně uznávaný Spojenými národy. Doporučujeme zajít do nějaké pěkné zahrádky v lesích.

Duben

Jaro 2014: Nová Paka – pohyblivý svátek, který připadá vždy na nejvýznamnější volební den v roce, tedy pro rok 2014 na volby našich nových zástupců ve Sněmovně.

První neděle po prvním jarním úplňku: Opat, klášterní pivovary Břevnov, Strahov, Želiv, Klášter – na Velikonoce zapomeňte na barvivem dotvářená zelená či rudá piva. Na nejvýznamnější křesťanský svátek je třeba ukončit půst nějakým hlubším douškem duchovna.

7. Duben: U Bulovky – mezinárodní den zdraví je třeba oslavit pivem ve stínu nemocnice. Hlavně to s tou péčí o tělo nepřehánět!

10. duben: Mamut – výročí narození Eduarda Štorcha (1878), jehož hrdinové stejnojmenné pivo lovili.

15. duben: výročí potopení Titanicu (1912) - Parník.

Květen

3. květen: Gambrinus/Primus – Plzeňské pivovary nám na tento den přichystali těžký dvojboj. Přestože jméno Gambrinus vzniklo pravděpodobně zkomoleninou jména brabantského vévody Jana Primuse, u piva je vývoj spíše obrácený a unikátní receptura Primusu vděčí za svůj vznik zkaženým várkám Gambrinusu. Nejen vévoda brabantský by z toho měl smrt, naštěstí zemřel tento den již v roce 1294.

4. květen: Svatý Florián – ačkoliv se tento svatý utopil chudák ve vodě (304), nechceme tím ani v nejmenším nic naznačovat o kvalitě stejnojmenného piva.

14. květen: Karel IV – literatura se nás sice snaží přesvědčit, že tento český král pil hlavně víno, ale nenechte se mýlit, chlastal v podstatě všechno, co teklo. Takže pokud si na jeho narozeniny (1316) připijete pivem s jeho jménem, nemůžete šlápnout vedle. Tedy dokud nikam nepůjdete.

Polovina května: Vítek z Prčice – i na pochod Praha-Prčice je třeba mít pořádný cíl. I když, 70 kilometrů do pivovaru už vyvolává u slabších povah otázku, jestli to není trochu daleko.

19 květen: Balkán – výročí počátku zániku Jugoslávie (1991, referendum o nezávislosti Chorvatska). Hlavně se v pivovaru v Uherském Brodě nenechte příliš strhnout rekonstrukcí těchto událostí, aby pak nebyla třeba celková rekonstrukce.

31. květen: Pravý bavorský Rauchenbier, případně alespoň český Nakouřený Švihák je na den bez tabáku nutností.

Červen

3. červen: Černá Hora – připijte si na nezávislost této balkánské republiky (2006).

13. červen: den holubářství oslavte přímo s oslavenci U Holubů.

14. červen: Rebel – narození profesionálního buřiče Che Guevary (1928). Toto pivo způsobí malou revoluci i ve vašich střevech.

23. červen: Svatý Ján – pivo jako dělané na svatojánskou noc. Možná po něm budete mít i nějaký ten sen.

28. červen: Ferdinand – výročí zabití následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este (1914). Výběr konkrétního piva benešovský pivovar značně usnadňuje – objednávejte Sedmi Kulí, jako v Sarajevu.

30. červen: Granát – Den ozbrojených sil České republiky.

Červenec

2. červenec: Matuška – výročí Waldova narození se musí zapít stylově.

3. červenec: Janáček – výročí narození (1854) světoznámého skladatele. Světově proslul zejména na Ostravsku. Nyní se ovšem jeho jméno šíří i z Uherského Brodu.

3. červenec: U bojiště 1866 – zde již není co dodat, pivo připomíná bitvu u Hradce Králové i jménem, doufejme, že chuťově to taková katastrofa nebude.

Srpen

5. srpen: Kahan – výročí velkého závalu v Chile se šťastným koncem (2010). Tito nefalšovaní hrdinové vydrželi bez piva 69 dní! Nemluvě, při spatření tohoto čísla, o ženách.

8. srpen: na den kočkek si dejte jednoho Kocoura, dvě U dvou Koček nebo si zajděte do pražské restaurace Monarch, kde ale Kočku už zastřelili.

Září

1. září: Stará škola – zahájení školního roku. Odložte děti pod dohled státu a zpět do lavic!

6. září: Zagorka (Bulharsko) – pivo jako stvořené pro oslavu narozenin stálice naší hudební scény Haničky Zagorové.

15. září: Radegast – tento sympatický Bůh má sice sochu, ale žádný přesně daný sváteční den, což je škoda. Zajeďte si alespoň do Nošovic, kde se jeho den slaví z nějakého důvodu 15. září.

17. září: Hubertus – neoficiální a v podstatě nikým nedodržovaný den módy. Abychom se drželi terminologie, hubertus mu dá definitivně na frak.

28. září: Svatováclavský pivovar – patron české země, svatořečen již tři roky po svém zavraždění (929 nebo 935, to si vyberte) se plného uznání dočkal až roku 2006 s otevřením tohoto pivovaru.

29. září: Konrád – výročí zabrání Sudet (1938).

Poslední týden v září: Marína – mezinárodní den námořnictva.

Říjen

1. říjen: Svatokopecké pivo – výročí založení kostela (1679) na Svatém Kopečku každoročně oslaví poutí tisíce lidí. Přestože drtivá většina chodí ke kostelu, my doporučujeme spíše nedaleký pivovar.

4. říjen: Velkopopovický Kozel, Žamberský kanec či Zubr aneb den zvířat.

5. říjen: Plzeňský Prazdroj – žerty stranou, i když se této značce stále častěji spílá do chemiček, přece jenom není důstojnějšího nápoje na oslavu výročí uvaření první várky piva plzeňského typu (1842).

2. říjnová neděle: Velká pardubická steeplechase - vsaďte na Koníčka.

16. říjen: Zlatý Bažant (Slovensko) – zahájení lovecké sezony na tuto pernatou zvěř. Pivo je povoleno pít po celý rok i bez loveckého lístku.

16. říjen: Biovar – na den zdravé výživy je třeba se stravovat skutečně zdravě. Deset kousků tohoto piva a jste jako rybičky.

28. říjen: Královský pivovar Krušovice – oslavte konec monarchie v Čechách pivem od Heinekenu jako trvalou připomínkou absolutistického útlaku.

28. říjen: Magnát – výročí narození Billa Gatese (1955).

Listopad

1. listopad: Votrok – připomínka zrušení nevolnictví v Čechách (1871) skrz ranní nevolnost, kterou po tomto pivu dostanete.

7. listopad: Podkováň, Victor – na připomenutí památné říjnové (listopadové) socialistické, každopádně však velké revoluce je třeba si zajít do některé s piváreň, které zachránil či financoval ruský kapitál. Karl Marx by měl radost a třeba by napsal i pokračování svého bestselleru.

9. listopad: U Richarda – marně jsem si lámal hlavu, kdo je nejslavnějším nositelem tohoto jména – některý z anglických králů různých číslovek, skladatelé Wagner a Strauss, herci Burton, Gere a Chamberlain, politici Nixon či Cheney (na které nejvíce seděla přezdívka „Dick“), miliardář Branson? Nakonec to celkem bez debat vyhrála gorila z pražské ZOO (*1991).

14. listopad: U medvídků, Berounský Medvěd – výročí zastřelení posledního medvěda na Šumavě (1856). Tato sympatická šelma však přežívá v našich srdcích a po navštívení těchto pivovarů po jistou dobu i v našem žaludku.

17. listopad: Bakalář, Magistr – na den studenstva se může vysokoškolským titulem pochlubit každý, alespoň na etiketě. Hlavně to ale s tím studiem nepřežeňte, deset titulů z vás může navzdory všem předpokladům udělat blekotající trosku.

17. listopad: Bon – jako připomínka minulého režimu a jeho unikátních zahraničně-obchodních metod.

19. listopad: Samson, aneb jediná zmínka o pivu v Bibli. Na zahrnutí dne Bible do tohoto kalendáře to taktak stačí.

21. listopad: Strakonický Dudák – na výročí premiéry této hry (1847) se nedá přijít jinak než řádně posilněn tímto nektarem, případně Nektarem. Pánské publikum jistě rádo uslyší, že hra má podtitul Hody divokých žen – a skutečně, takové dudy jste určitě ještě neviděli.

30. listopad: Primátor – i mimopražští při pití tohoto piva dobře pochopí, proč je den odstoupení bývalého primátora Pavla Béma (2010) ku slavení. Už po prvním loku ho budete mít dost a ještě se ho taky rádi zbavíte.

Prosinec

Skotský adventní kalendář
Na prosinec si nezapomeňte připravit adventní kalendář. Inspirace ze Skotska.

2. prosinec: Slavkov – na výročí bitvy je třeba se nejprve řádně posilnit. Třeba potom na následné rekonstrukci uvidíte šest císařů.

17. prosinec: výročí prvního letu bratří Wrightů (1903) - Lety.

23. prosinec: Dačický – původní nositel tohoto jména (*1555) byl ožrala, který nikdy nepracoval a jediné, co dělal, bylo, že sem tam něco napsal. Čili celkově velice sympatická postava.

24. prosinec: Jakýkoliv sváteční ležák.

31. Prosinec: Zbytky svátečního ležáku od Vánoc. Hlavně to moc nemíchat.


Autor: Jan Bartuška

Vloženo: 17.4.2013Komentáře (0)

Zatím žádné komentáře

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek