Pivídky doporučují:

Český pivní atlas - online prodej

Recenze zde


Pivídky na Facebooku

Novinky

19.8.2019 - (Po)prázdninová aktualizace mapy ČR a prosíme o pozornost, protože po ní nás dělí už jen jeden pivovar od magického počtu pět set, o čemž vás rozhodně budeme (a asi i brzy) informovat! Na číslo 499 nás dostaly pivovary: IndustryBeer Nymburk, NOVETA Český Brod, Šestajovice (všechny kraj Středočeský), Panský pivovar Paskov (Moravskoslezský), Axiom Brewery Prostějov (Olomoucký) a Opočenský pivovar Baron (Královéhradecký). Ještě jsme také změnili status u několika pivovarů, které se dostaly mezi průmyslové (tj. čistě zvýšili výstav nad 10 000 hl/rok) - týká se to Dalešic a Tambora. V příhraničí ani na Slovensku (opět) nic nového, ale u nás je to napínavé, tak sledujte Pivídky!

14.8.2019 - Přidán druhý, závěrečný díl článku o nealko pivu: Vše, co jste nechtěli vědět o nealkoholickém pivu a neobtěžovali jste se zeptat, díl 2. - Ultimátní nealko test.

12.7.2019 - Přidán nový článek o Degustačním souboji pražských a plzeňských pivovarů, který Pivídky organizovaly!

6.7.2019 - (Před)prázdninová aktualizace mapy ČR a příhraničí: přidali jsme pivovary Řevnice (kraj Středočeský), Krodo Beer (Královehradecký), Staré Město (Praha, na místě bývalých Dobřenských), Vlachovo Březí a Čížová (oba Jihočeský). V polském příhraničí jsou nové browary Bury, Cześć Brat! a Pinta. Na Slovensku novinky žádné!

Archiv

Tácek Pivídek

Gifty.cz - výhradní dodavatel tácků pro Pivídky

Včera z lahve, dnes z PETky, zítra z tašky...no a co?

Mezi některými českými pivovary se začala šířit nová móda, kterou je ostré vymezování proti plnění piva do PET lahví. V čele tohoto marketingu je, jak taky jinak, humpolecký pivovar Bernard, který si nenechá podobnou příležitost nikdy ujít.

Bernardova kampaň proti PETkám
Bernardova kampaň proti PETkám

Kromě žehrání na porušování tradice, kterou skleněná láhev údajně je, nemá, taktéž tradičně, mnoho argumentů. Osobně také nejsem z této novinky nijak nadšen, ale spíše z jiných důvodů, třeba ekologických. Co se týče otázky "tradice" a "kvality", tak ale žádný vyhraněný názor nemám, domnívám se pouze, že pokud bude zajištěná kvalita piva, vypil bych ho i z tašky (i když si neumím úplně konkrétně představit, jak se dá vůbec pivo z tašky vypít). Je to zkrátka vývoj, na který nemá podle mého smysl žehrat. V souvislosti s tímto tématem jsem se proto rozhodl uveřejnit fejeton, který nabízí zajímavé srovnání. Není to fejeton můj, jedná se o historický článek, na který jsem náhodou narazil již dávno a který se k této situaci výborně hodí. Původně byl článek uveřejněn v Pražských novinách z 23. května 1887 (večerní pondělní vydání, k nahlédnutí je v archivu Městské knihovny v Praze). Fejeton nese název pouze „Náš fejeton“ a autor je identifikován pouze přeškrtnutým trojúhelníkem. Pravděpodobně se však jedná o dlouholetého redaktora Pražských novin, Jana Rudu. Doufám, že čtenářům nebude vadit archaický jazyk a podivná gramatika, které jsem při přepisu dodržoval.Znamenitý rosvoj vědy a prostředků technických dostál v našich časech rychlosti téměř neuvěřitelné. Za poslední léta mohlo naše čtenářstvo býti svědky šíření chvályhodných vynálesů, včetně phonographu zámořského všeuměla p. Edisona, úžasného motokola německé firmy Daimler-Benz a mnoha jiných prostředků technických, kteréž usnadňují život a jejichš tvůrci si jistě zasluhují trvalý zápis v dějinách pokolení lidského. Avšak ne všechny vynálesy přináší lidstvu pokrok a užitek. Zatímco mocná třaskavina p. Nobela má kromě hrosných účinků válečných, jež jsme byli svědky ve válce Francouzsko - Pruské, i využití mírové, u některých objevů jest možné se o jejich prospěnosti pouse dohadovati. Sem lze řaditi i novinu, ješ se rozšířila minulý týden s Plsně. Místní Měšťanský pivovar, proslulý kvalitou svého zlatého moku u nás i za hranicemi naší vlasti, se roshodl začíti plniti své pivo do lahví o objemové míře půl litru. Tato novota, přibyvší do naší vlasti s Ameriky, má údajně přinésti pohodlí pro milovníky této značky, kteříž si budou moci dopřáti pivo plseňské i ve svých domovech a údajně čerstvé ještě plných pět dní po naplnění skleněné nádoby v královském městě.

Ničehož se již nehovoří o neblahých důsledcích, jež má tento spůsob na tolik oceňované vlastnosti plseňského nápoje. Abychom naše čtenáře seznámili s těmito nepříjemnými účinky, zeptali jsme se odborníka nejpovolanějšího, sládka pivovaru v Nuslích u Prahy p. Tschiecha. Ten nám potvrdil to, co jest každému milovníku piva předem jasné. Pivo v lahvi strácí chuť i řís, rychleji čpí a po nalití jeho pěna okamžitě opadá. Tvrsení, že pivo vydrží čerstvé těžko uvěřitelných pět dní, se tento dobrý muž jen pousmál. Jak ví každý, pivo jest živým nápojem a jakékoliv jeho skladování v poresní lahvi, kde není uchráněno dřevem dubovým před účinky světla ni tepla, zabije spolehlivě veškeré jeho blahodárné účinky.

Své povídání zakončil sládek větou, s níž nelse jinak, nežli plně souhlasiti: pivo patří tradičně do sudů a jakékoliv novoty z Nového světa tuto tradici pouse prsní. Taktéž důrasně popřel, že by se pivovar nuselský uchýlil k této nové metodě a podobně přesvědčivě mluvil i o dalších pivovarech českých, moravských i rakouských. U pivovarů maďarských a charvátských si nebyl jist odpovědí, ješto prý tomuto pivu již nemůže ublížiti ani láhev.

Podobně odmítavě se k plnění piva do lahví postavili i pravidelní hosté pražského šenku U Pinkasů, kde tento fejeton vznikal, v čele s výčepním a znalcem plseňského piva nejpovolanějším, Viliamem Pinkasem. Ten rásně prohlásil, že pivo v lahvi mu nesmí přes práh a pro veškerou jistotu raději vyhodil ze dveří p. Honsu, vinohradského mistra sklářského. Za svého hospodského se postavili i hosté výčepní místnosti, ješ se svorně dušovali, že pivo v lahvi píti nebudou a že nic nemůže nahraditi čerstvý mok ze džbánku, přinesený milující chotí či dítky z nejbližšího výčepu plseňského. Někteří hostí pevnějších zásad se dokonci nechali slyšet, že pivo plseňské se tímto spronevěřilo své vynikající tradici a že ho již nikdy neokusí. U některých to bylo sic způsobeno silným stupněm otravy a další byli vyprovokováni p. Pinkasem, který, když jiš jednou začal, pokračoval s vyhazováním hostů z hostinské místnosti, nicméně i tak se jedná o překrásný důkas odpovědnosti našich milovníků zlatavého moku.

Pánové Tschiech, Pinkas i další se navíc svorně shodli na jednom – pivo v lahvích nemá tradici ani budoucnost a jistojistě zanikne jako nepodařený pokus. S tímto násorem je ve shodě i váš pisatel fejetonu. Jinak by se také jednou mohlo státi, že si budeme domů nositi pivo v plechových nádobách, kterýžto spůsob již údajně taktéž skouší některé německé pivovary z Nového světa!


Autor: Jan Bartuška

Vloženo: 26.4.2012Komentáře (11)

Od nejnovějšího Od nejstaršího

 1. Láďa Vaško's avatar Láďa Vaško

  Zdravím všechny příznivce dobrého piva. Nemyslím, že pivo musí být 100% ve skleněné lahvi, ani že pivo z plastu je 100% špatné. Myslím že tomu tak v současné době ani jinak nebude, myslím že malé nebo ty nejmenší minipivovary nebudou své produkty lahvovat do skla, je pro ně jednoznačné nepraktičtější použít plast. Jednak manipulace, nákupy lahví, vracení, plnění, krátká doba spotřeby. Asi to není úplně ideální ale sami uznáte, že některá piva byť v plastu z malých pivovarů jsou vynikající a tento atribut se vytrácí. Pivu zdar

  #11 – 3 October, 2012 at 5:46 pm

 2. witti's avatar witti

  No v našich studentských letech jsme si při mejdanech chodili pro pivo se všelijakými nádobami. Akorát nočník chyběl a jak nám chtnalo:-)))

  #10 – 25 July, 2012 at 9:09 pm

 3. Karel's avatar Karel

  Máte ráda čepované pivo z tanku? Kdo by neměl! Tedy vězte, že ho musíte kvůli zdravotním rizikům okamžitě přestat pít, protože v tanku je pivo skladované v polypropylenových vacích (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Tankov%C3%A9_pivo)! ...Nechci tady v žádném případě působit jako obhájce piva z plastu, ani článek tak není myšlený a osobně si také kupuji pivo pouze ve skle. Jen se mi skutečně zdá, že je to kolem petek vášnivá diskuse lidí, kteří neznají mnoho faktů. Sem se řadím i já, ale mám možná poněkud naivní představu, že potenciálně nebezpečný obal by prostě neprošel přes hygienické normy - a pokud tomu nevěřite u nás, pak tedy alespoň v Německu, kde se do petek plní (bohužel, dodávám!) stále větší a větší objem produkce piva...

  #9 – 2 July, 2012 at 10:48 am

 4. Misa's avatar Misa

  Jen bych ráda upozornila na možné zdravotní důsledky, které vás může jako konzumenty piva z petky ovlivnit. Pivo je (jak již bylo zmíněno ve fejetonu) "živý nápoj", jeho vývoj probíhá i po tom, co odejde ve skle (či v petce) z pivovaru. Pokud budou látky obsažené v pivu reagovat na molekulární úrovni se stěnou transportního obalu, pak se může jejich chemická struktura pozměnit natolik, že se stanou nebezpečnými. Mohou tak vyvolat některá chronická onemocnění a případně i karcinom. Už kvůli tomu (nemlvuvě o dalších) bych pití piva z petky omezila na minimum ne-li úplně. Jako spotřebitelé můžeme ovlivnit to, jestli se bude dále vyrábět a stáčet do petek a tím tedy rozhodout o našem zdraví.

  #8 – 21 June, 2012 at 4:22 pm

 5. Kara's avatar Kara

  Pro Karla: Nádherný nadhled :-) nad komentářem P.Pivoňky 1*.

  #7 – 21 May, 2012 at 3:13 pm

 6. Karel's avatar Karel

  Velice zasvěcený příspěvek, ale v podstatě jsem rád, že se tady objevila aspoň nějaká polemika, i když tedy poněkud nenávistná. Kdybyste článek četl lépe, tak byste věděl, že petky rozhodně nejsou mé oblíbené. Naprosto chápu a souhlasím, že obsah není vše (ve článku je to jako nadsázka, což snad doufám chápete), vy byste zase třeba mohl uznat, že forma taky ne. Pokud považujete pivní láhev za vrchol estetického vývoje lidstva, tak fajn, ale co tak hrozného na té petce teda máte? Uráží vás svým tvarem? Materiálem? Objemem? Svou prostou existencí? Pivní láhev či petka je prostě nádoba, která slouží k transportu. Ruku na srdce, estetickou úroveň stolování lahváč na stole stejně nezvyšuje, nebo ano? Nepředpokládám, že byste se nad tímto zamyslel, ale kdo ví. Teď mě omluvte, protože mi poněkud vyschlo v krku, musím se jít tedy napít ze záchodové mísy.

  #6 – 17 May, 2012 at 4:42 pm

 7. Petr Pivoňka's avatar Petr Pivoňka

  Když tady čtu Vaše svaté nadšení pro plastikové flašky na pivo, mám pro Vás takový nápad: Vezměte kýbl na podlahu, nalejte do něj pivo z Vámi oblíbené 1.5-litrové PETky, z talíře tam seškrábněte porci svíčkové se šesti, přidejte něco utopenců nebo matesů a nakonec to štětkou vod záchoda pořádně promíchejte. Předpokládám, že si na tom pořádně štrejchnete, protože podle Vás přeci nezáleží na formě, ale na obsahu. Víte, člověk se od zvířat liší také tím, že konzumaci potravy povýšil ze základní tělesné potřeby na estetickou kategorii. Takže nepříčí-li se vám pivo z igelitky, nemělo by Vám teoreticky vadit ani zblafnutí pomejí z korejtka ve chlívku.

  #5 – 17 May, 2012 at 4:24 pm

 8. Samotář's avatar Samotář

  Nedávno jsem na ČRo slyšel o jakési čínské provincii, kde je několik pivovarů a pití z igelitových pytlíků je denní praxí XD

  #4 – 7 May, 2012 at 2:35 pm

 9. Sybokcz's avatar Sybokcz

  Zdá se mi to trošku jako fake, ale jestli článek fakt existuje, pak respekt. Proti pivu v PETce nic nemám, resp. proti dobrému pivu v petce nic nemám. Braník, Gambrinus nebo jiný bych si nekoupil ani ve skle. Pro malé pivovary je petka jedinou šancí jak se dostat k zákazníkům (krom sudů).

  #3 – 7 May, 2012 at 2:32 pm

 10. stugent's avatar stugent

  Z PET lahví se uvolňují ftaláty. Pivo jedině ze skla!

  #2 – 5 May, 2012 at 5:00 pm

 11. michal kropáč's avatar michal kropáč

  Pro pobavení lidí čtoucí tento článek heslo dnes z PETky zítra z tašky není zas až tak nové :D ... Ve starší době kdy na vývařovnách kam chodili dělníci po práci nebyl dostatek skla tudíž jste si tam prakticky nemohli pivo dát začly dělníci praktikovat nošení si igelitových " tašek " a pití z nich.

  #1 – 5 May, 2012 at 4:26 pm

Pošlete komentář
(nutný)
(není nutná)
CAPTCHA Image
Jiný obrázek